Pozvánka oddílu KAJKY na červen 2006

Schůzky probíhají v klubovně ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin a jmenují se takto:

  1. června – 34. – Mláďata holá, opeřená, mokrá

  8. června – 35. – Dvouocasý lev v erbu

15. června – 36. – Držíme palce našim Kajkám

22. června – 37. – Balíme na víkend stany, lana, karabiny

29. června – 38. – Poslední zvonění před prázdninami

 

Konečně za zkamenělinami na Homolák v sobotu 3. června (682.)

Počasí jsme loni 17. listopadu v souladu s propozicemi výpravy na Homolák označili za zvláště nechutné a akce tak odpadla. Jaro pomalu končí a tak je nejvyšší čas uspořádat náhradní výpravu za zkamenělinami do Českého krasu. Na oblíbené oddílové trase Králův Dvůr – naleziště graptolitů u nádrže SuchomastyKotýz – Zlatý kůň – Kobyla – naleziště devonských zkamenělin Homolák – Paraple – Kodská rokle – Srbsko ujdeme asi dvacet kilometrů, ale cesta vede jedněmi z nejhezčích částí Českého krasu. Místo v batohu po snědeném jídle doplníme nalezenými zkamenělinami.

Sraz je na nádraží v 6:00 hodin. Tento pozoruhodný čas volíme proto, abychom se rozumně brzy dostali vlakem do Králova Dvora a měli dost času na všechny plánované zábavy. S sebou doporučujeme kromě obvyklého vybavení malé kladívko a noviny na balení nálezů. Nezapomeňte dvě čtyřpásmové jízdenky PID nebo tramvajenku a 50 Kč, z nichž větší část nepoužijeme. Vrátíme se autobusem nebo vlakem v odpoledních až večerních hodinách podle toho, jak rychle budeme šlapat. Rodičům, kteří budou chtít vědět, kdy jim vrátíme dítko, pošleme SMSku, až bude čas návratu jasný.

Na tuto akci stejně jako na ostatní jednodenní výpravy se předem nepřihlašuje, uvítáme však projevení zájmu o účast na předcházející schůzce.

 

Výprava za pražskými pověstmi a strašidly XV., tentokrát za … v sobotu 10. června (683.)

Z Hostivice pojedeme autobusem 347 směr Praha, z náměstí v 8:38 hod, sraz 10 min před odjezdem. Návrat busem kolem 15. až 16. hodiny.

Nezapomeňte svačinu a pití, 50 Kč na vstupy a nějakou kačku navíc, kdyby se vám něco líbilo. Pláštěnka, tužka, blok a KPZ je samozřejmostí.

Tak jako náš hrdina překonáme spoustu překážek: zdoláme petřínskou rozhlednu, přemůžeme obludy v bludišti, potkáme vodníka a prožijeme další dobrodružství.

 

Národní kolo Zlatého listu od pondělí 12. do neděle 18. června (684.)

Mladší Kajky si dovolily vyhrát středočeské kolo Zlatého listu a donutily tak vedoucí přerovnat červnový program a zorganizovat kajčí účast na národním kole, které probíhá od pondělí 12. do neděle 18. června u Zátoně skoro na břehu Teplé Vltavy, která ale není teplejší než Studená Vltava. Ano, Alena N., Bára Ned., Dana, Jana H., Maruška a Tereza M. míří na týden na Šumavu! Kromě Jany je pro všechny národní kolo premiérou.

Členky našeho družstva dostávají současně s Kajčím křikem potvrzení, na základě kterého je uvolní ve škole. Pokud by někdo z nějakého závažného důvodu přesto nemohl (třeba se bojí sám bez maminky), sdělte nám to co nejrychleji, abychom stihli vycvičit náhradníka.

Podrobnější pokyny k akci přineseme ve zvláštním čísle Kajčího křiku pro účastnice národního kola ve chvíli, kdy dostaneme podklady od pořadatelů. V KK ZL/2006 najdete nejen čas odjezdu a předpokládaného návratu a výši účastnického poplatku (bude co nejnižší), ale i informace o tom, co vlastně můžete během celého týdne očekávat.

 

Přednáška Podívat se na Everest v pondělí 19. června

Kdo ještě neslyšel po Zlatém listu povídání o Jirkově nepálském dobrodružství, má další příležitost. Veřejná přednáška se připravuje na pondělí 19. června od 18:30 hodin. Protože místo ještě nemáme najisto potvrzené, raději ho neuvedu. Dozvíte se ho na schůzkách nebo na pozvánce. Pro labužníky: Alena na přednášce slibuje ochutnávku nepálských jídel dál bhát a momo!

 

Víkend jako v Ráji od pátku 23. do neděle 25. června (685.)

Mít se na závěr školního roku jako v ráji, to je určitě dobrý nápad. A protože od dobrého nápadu nemíváme daleko k jeho uskutečnění, v pátek 23. června do Ráje opravdu odjíždíme. Pokud Indiáni nevytrhají koleje, strávíme pár příjemných dnů v Sedmihorkách na okraji Hruboskalska. Kousek soboty věnujeme horolezení, ale čeká nás toho mnohem, mnohem víc…

Tak tedy okamžitě vyplň přihlášku a odevzdej ji s účastnickým poplatkem 300 Kč nejpozději do neděle 18. června, sbal si potřebné věci a v pátek 23. června buď v 16:00 hodin na nádraží. Před odjezdem nezapomeň domluvit, aby tě rodiče radostně vítali při návratu v neděli 25. června v 17:08 hodin.

 

Oddílové pochvaly

·       Klukům (Milanovi, Danovi, Mirečkovi) za uklizení dílny a dřevníku a za položení dlaždic pod smrkem u studny.

·       Tereze M. a Janě za výrobu nové nástěnky na plot u klubovny, kterou si splnily úkol do Zálesáka.

·       Všem pomocníkům na Zlatém listu z řad Kajek za to, že to dobře dopadlo. Snad na nikoho nezapomenu: Lucka, Milan, Mireček, Dan, Jana H., Dana, Tereza M., Maruška a Alena N.

 

Zpravodajství Agentury JJP (Jeden Jirka povídal)

·         Jitka H. v pondělí 22. května slavně odmaturovala a může se tak cítit jako velká holka. Oceňujeme, že zkouška dospělosti dopadla s vyznamenáním a dokonce o jednu dvojku méně, než měl před lety Jirka. Od Terezy H. zatím nemáme zprávy.

 

Kde to bylo – kde to je

V našem pravidelném seriálu jsem tentokrát sáhl po snímku z let druhé světové války. Místo nejspíš všichni znají, ale za těch více než 60 let se poněkud změnilo. Nevím, zda pomůže nápověda, že na levém obchodě je nápis Uzenářství a na pravém Pekařství. Obchody už v těchto místech nejsou pěkně dlouho…

Minule jsme otiskli snímek budovy staré školy z roku 1906 před přestavbou v roce 1931. Překvapilo mě, jak i někteří rodiče s určením váhali. Že by si původní vzhled školy již nepamatovali???

Budova staré školy letos slaví 100 let. Škola jako instituce je mnohem starší, v Hostivici se učilo již počátkem 17. století a nejstarší známá školní budova pochází z roku 1734. Přesto je dobré si výročí školní budovy připomenout. Oslavy proběhnou v pátek 9. června večer a věřím, že se tam spolu potkáme.

 

Stalo se

 

Vítání ptačího zpěvu

Na květnovém vítání ptačího zpěvu u hostivických rybníků se tentokrát objevily i Kajky. Že by pomohlo posunutí ranního srazu o půl hodiny, na šestou? Spolu s Janou V. a Otou Vorlem jsme sledovali ptactvo na rybnících i v okolních lesích, rákosinách a polích.

Na hrázi Litovického rybníka jsme pozorovali především čerstvá mláďata lysky černé s oranžovými hlavami, několik potápek černokrkých (letos je zde osm párů) a poštolku hnízdící na pyramidálním topolu. Odněkud z lesa se ozývala žluva hajní a také slavík obecný. Kopřivku obecnou jsme objevili až při zpáteční cestě. Na Kale se objevila ze zajímavějších druhů jedna kopřivka obecná a jediný roháč. I zde se ozývala žluva hajní. Na hladině Břevského rybníka není mnoho vodních ptáků, ale zajímavé druhy (pěvuška modrá či cvrčilka zelená) se nechaly pozorovat v Břevské rákosině. Také tady jsme slyšeli žluvu hajní. Cestou ze Břvů do starých Litovic (v Sádkách) neunikli naší pozornosti třeba zvonek zelený, slavík obecný, moták pochop či pěnice hnědokřídlá.

Během vycházky se pomalu kazilo počasí a počínající vítr zahnal ptáky do krytých míst, přesto jsme viděli nebo slyšeli zajímavé ptáky. Tato ornitologická akce rozhodně nebyla poslední. Kdo vítání zmeškal, může si už teď napsat do diáře, že podzimní světový ptačí festival u hostivických rybníků plánujeme na sobotu 7. října. Termín by mohl změnit jen myslivecký hon v tomto dnu.

 

Jarní pomoc přírodě

  

Hned následující den, v neděli 14. května vypukla nezbytná jarní pomoc přírodě – úklidová brigáda u hostivických rybníků. Tentokrát dorazili jen Kajky, myslivci a tři neorganizovaní pomocníci, takže jsme se museli opravdu snažit. Fífa a Pavel se mnou odvozili polystyren složený na hromadách u přítoku do Kaly (kusy oloupané z chatiček nešťastného letního tábora – kempu nejspíš připlavaly z Břevského rybníka a někdo je při vypuštěné Kale vytahal z koryta na břeh), prošli vrbičky a Stromečky a uklidili hráz Litovického rybníka. K tomu už se přidala Maruščina maminka Dana s Bárou a příbuznými z Chocerad, kteří předtím vyčistili severní okraj Kaly a se kterými jsme lovili odpadky plavající u hráze Litovčáku. Laďka s Luckou, Terezou, Maruškou, Janou a Danou se postaraly o les kolem Kaly, největší odpad u silnic obstaral věrný brigádník Franta. Naši neorganizovaní příznivci uklízeli hlavně ve vrbičkách a z Chobotu vytahali množství laminátových desek. Myslivci si jako obvykle vzali na starost Nekejcov a Sádky a svezli sebraný odpad. Kontejner se zaplnil asi ze ¾, takže můžeme opatrně mluvit o tom, že situace se začíná pomaličku zlepšovat.

 

Středočeský Zlatý list

Středočeský Zlatý list letos opět zavítal do Hostivice a zúčastnilo se ho nakonec sedm družstev mladších a stejný počet starších. Nějak těžko se letos sháněli odborníci na stanoviště, takže ryby, obojživelníci a plazi nakonec připadli Týně, která si se svojí úlohou poradila skvěle. Také současné Kajky přispěly k úspěchu akce. Lucka v sobotu a Alena N. v neděli se osvědčily u počítače, velcí kluci v sobotu a Jana s Danou v neděli zvládli stanoviště tábornictví (i když podle bodů se stanoviště soutěžícím líbilo nejméně; inu, uzlování pro mladší a stavění stanů pro starší byl příliš silný zážitek). Tereze M. a Marušce vděčíme za všechny fotky, které máme z nedělní stezky.

   

Protože pražský Zlaťák probíhal ve stejný den, soutěžily Kajky tentokrát na našem kole. Když jsme v sobotu nechali počítač sečíst body, ukázalo se, že vyhrály a postupují do národního kola. Protože se nesešlo druhé družstvo mladších, doplnil Fífa družstvo svého předchozího oddílu Ferdíci z Rakovníka, které skončilo na druhém místě. Lucka se druhý den snažila se svým týmem starších napodobit mladší, aby s nimi mohla jet také, ale protřelé družstvo Bakterií z kladenského gymnázia, které si brousí zuby na vítězství v národním kole, je nepřekonatelné. Získané body nakonec starším Kajkám vynesly velmi pěkné třetí místo.

Ze středočeského Zlatého listu vznikne ještě v této geologické epoše sborník, ve kterém uvedeme mj. i podařené výroky. Na ukázku aspoň dva výroky ze stanoviště geologie: Kde by jsi v Čechách hledala zlato? Ve zlatnictví. Kdy vzniklo černé uhlí? Dávno, to jsem ještě nebyla na světě.

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

12. ročník – 159. číslo, vychází 25. května 2006.

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka.

Kajky na internetu: http://www.volny.cz/kajky.hostivice, http://www.volny.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice.

 

 

Přihláška

 

Přihlašuji se závazně k účasti na víkendu jako v Ráji od 23. do 25. června 2006 pořádaném oddílem Kajky.

 

Jméno:

 

Souhlasím s účastí mého dítěte a případný přebytek z účastnického poplatku považuji za dar oddílu.

Pokud s využitím přebytku nesouhlasíte, konec věty škrtněte.

Podpis rodiče: