Pozvánka oddílu KAJKY na září 2006

Schůzky probíhají v klubovně ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin a jmenují se takto: (názvy ještě doplníme)

  7. září – 1. –  Vzpomínáme na prázdniny

14. září – 2. – 3, 2, 1 … start STO

21. září – 3. – Další body do STO

28. září – svátek – schůzka není

 

Pohádkový les se Sněhurkou a sedmi trpaslíky v sobotu 9. září

V sobotu 9. září se Bažantnice u Kaly promění v pohádkový les, ve kterém se tentokrát děti potkají se Sněhurkou a sedmi trpaslíky. Nejprve zjistí, kdo je v království nejkrásnější, pak se Sněhurkou uklidí nepořádek trpaslíkům a nakonec s nimi a s princem Sněhurku zachrání. U toho přeci nikdo z Kajek nemůže chybět… Začíná se u mysliveckého srubu u Kaly ve 14 hodin, pomocníci se scházejí podle pokynů od Laďky.

 

a současně:

Čtyřiadvacetihodinovka Až na dno od pátku 8. do neděle 10. září

Na četná přání některých Kajek zařazujeme do plánu účast na čtyřiadvacetihodinovce ve Vraném nad Vltavou. Při této akci oslavující pohyb je cílem během 24 hodin naběhat, nachodit a v závěru třeba i naplazit co nejdelší vzdálenost. Startuje se v pátek v 9 večer a končí v sobotu v 9 večer. Pro soutěž jsou vymezeny okruhy různých délek (od 1 km do 80 km), který si volí účastníci podle svého gusta. Každý chodí, jí i spí podle toho, jak mu to vyhovuje. Oddílový rekord něco málo přes 100 km drží Vašek, 80 km překonali ještě Petr N., Jana, Týna a možná i někdo další.

Kajčí expedice se sejde v pátek 8. září v 17:20 hodin na nádraží, vrátíme se zřejmě v neděli 10. září ve 12:12 hodin tamtéž. Společně zajišťujeme jízdné (kdo má tramvajenku pro Prahu a 1. pásmo, neplatí nic), platíme startovné 20 Kč a rozdělujeme na čtvrteční schůzce stany. Jídlo si bere každý své, na místě bude vařič a trvale voda a čaj. Na chození v noci se Jirka obětuje a bude naši skupinu doprovázet, přes den chodí Kajky samy nebo se přidají k někomu ze spřátelených oddílů.

Zájemci dostanou obecné pokyny, které jsme získali od pořadatelů. Účast nepovolíme tomu, kdo nebude mít podepsaný souhlas rodičů s účastí na této akci.

 

Prohlídka litovické tvrze v neděli 17. září

Kdo touží návštěvou tvrze splnit jeden z mnoha úkolů do Zálesáka, má jedinečnou příležitost v neděli 17. září od 14 hodin, kdy se koná prohlídka. Přijít samozřejmě mohou i další zájemci, nejen skoroZálesáci. A pozor, v gotickém sklepě neSTRAŠÍ!

 

Zahájení výstavy o Hostivických rybnících v pondělí 18. září

   

V pondělí 18. v 18 zahajujeme výstavu o Hostivických rybnících na hostivickém zámku. Vystavíme hlavně Jirkovy fotky a nádherné snímky od rybníků, které pořídil fotograf Jiří Hasman. Zváni jsou ti, kdo se jen chtějí podívat, ale zvláště ti, kdo by nám třeba chtěli pomoci s přípravou a roznášením občerstvení či s opečováváním hostů a předem se s námi domluví. A opovažte se pak nenapsat něco milého do pamětní knihy.

 

Podzimní pomoc přírodě v sobotu 23. září

V sobotu 23. září v 9 hodin začíná pravidelná úklidová brigáda u Hostivických rybníků. S sebou jako vždy pracovní oblečení a rukavice a nezapomeňte na chuť k práci. Skončíme někdy kolem oběda.

 

Svatováclavská víkendovka od pátku 29. září do neděle 1. října

Informace o víkendovce na konci září rozdáme na samostatných lístcích, případně v Kajčím křiku 9a, co nejdříve, snad na schůzce 14. září. Prázdniny byly prostě příliš krátké na to, abychom stihli tuto akci zařídit…

 

Přehled akcí na říjen

neděle 8. října – Světový festival ptactva u Hostivických rybníků

neděle 15. října – výprava za pražskými pověstmi

sobota 21. října – hostivická drakiáda

čtvrtek 26. až neděle 29. října – podzimní prázdniny v Lomnici nad Popelkou

 

Oddílové zprávy

 

Členský příspěvek

Kdo platil příspěvek na rok 2006 v minulém školním roce, nemusí teď ještě na tuto povinnost myslet, ožebračíme ho až v lednu. Příspěvek budou platit pouze noví členové, kteří po pár zkušebních schůzkách usoudí, že Kajky nejsou hrozné a že se jim mezi námi líbí.

 

Přístavba klubovny

S koncem prázdnin začínají stavební práce v klubovně, hlavně v patře se staví konstrukce, která má zpevnit vršek budovy, aby na nás časem nespadl. Stavba zřejmě trochu omezí využívání některých částí zahrady u klubovny a také od nás bude něco málo vyžadovat. Slíbili jsme, že natřeme palubky, kterými bude nová konstrukce zakryta. Staré Kajky usoudily, že než natírat jednotlivá prkénka, raději si postaví lešení a natřou hotový obklad, což jsem odsouhlasil. Někdy v září nebo možná až začátkem října na to tedy dojde…

 

Stalo se

 

Tábor

Letošní tábor jsme strávili v Českém ráji nedaleko Malé Skály v Rakousích. Celou dobu nám přálo počasí, a tak jsme mohli využít všech letních radovánek. Pro 67 zúčastněných dětí i pro všechny ostatní přinášíme zápisky z našeho táborového deníku.

15. ČERVENCE 2006: Je sobota a máme připraveny jen nejpotřebnější věci pro přežití na naší výpravě. Čeká nás strastiplná cesta do neznáma plná dobrodružství a nebezpečí. Časně ráno vyrážíme směrem k prvnímu tábořišti, čeká nás první noc v neznámé krajině…

16. ČERVENCE 2006: Probouzíme se do teplého letního dne, začínáme si uvědomovat, že naše putování bude palčivým sluncem značně ztížené. Proto doplňujeme vodu, která je pro nás nezbytná. Naším dnešním cílem jsou hlubiny neznámého moře. K jeho prozkoumání jsme použili ponorku, jejíž stavba nám zabrala dlouhý čas. Cesta za poznáním hlubin byla poučná a získané vědomosti jistě využijeme při dalším dobrodružství. Jdeme spát velmi unavení, ale těšíme se na další den, kdy nás čeká cesta do pralesa.

17. ČERVENCE 2006: Už jen pár kroků nám zbývá, abychom dorazili do míst, kam lidská noha ještě nevkročila. V houštinách lesa objevujeme množství živočišných a rostlinných druhů, které možná vidíme jako úplně první lidé na světě. Při dnešní cestě jsme museli čelit několika útokům domorodých kmenů, místy nám šlo doslova o život. Ne každý by dokázal v pralese přežít, a proto si všichni před cestou do něj museli osvojit zálesácké dovednosti, jakožto například nařezat dříví a připravit oheň, překonat cestu plnou lián či vyrobit nosítka pro raněného. Naštěstí jsme k večeru narazili na přátelštější domorodce a měli jsme tu čest zúčastnit se slavnostního obřadu, při němž jsme si zatančili kmenové tance. Po divokých tancích uleháme plni zážitků do svých chýší.

18. ČERVENCE 2006: V časných ranních hodinách dáváme dohromady věci a doplňujeme zásoby jídla a vody. Dnes máme v plánu poznávání vesmíru a odhalování budoucnosti. Vyzvedáváme si speciální hvězdářské dalekohledy a další výbavu, kterou nakládáme do vlastnoručně vyrobených kosmických lodí. Naše hvězdářské zkušenosti nejsou dostačující a ve skupině nemáme žádného odborníka, proto se nám nepodařilo navázat kontakt s mimozemskou civilizací, a tak jsme se rozhodli zanechat dopis pro budoucí generace ufonů na místě našeho tábořiště.

19. ČERVENCE 2006: V dnešní výbavě klademe důraz na pevné obutí a dostatek tekutin. Od rána do večera zdoláváme skalní útesy. Mnohokrát se nám naskytne překrásný pohled do krajiny, v té výšce si připadáme jako ptáci, je to opravdový ráj. Kvůli velkému horku zvolíme v odpoledních hodinách relaxační program, koupel v ledové řece nám uvolnila celé tělo a připravila nás na náročnou cestu do hor, která nás čeká zítra. Dnešní noc strávíme na rozhraní mezi skalami a ledem.

20. ČERVENCE 2006: Ráno se probouzíme velice promrzlí. Jen co vezmeme batohy a urazíme pár metrů nacházíme podivné stopy, které nelze přiřadit člověku ani zvířeti. Ihned vytvoříme odlitky, které pečlivě uschováme, aby se neponičily. Napadla nás jediná věc – sněžný muž – Yetti. Za celý den se nám nepodařilo tuto postavu dostihnout, ale vše nasvědčovalo tomu, že opravdu existuje. U ohně jsme dlouho přemýšleli, proč se naší skupině vyhýbá, čas jsme si krátili zpěvem. Usínali jsme s pochybnostmi…chvíli po usnutí nás probudilo silné dunění, okamžitě jsme vystartovali, bylo jasné, o co jde. Náročná cesta nočními horami se vyplatila, viděli jsme Yettiho, setkání trvalo bohužel jen krátkou chvíli…

21. ČERVENCE 2006: Po včerejším náročném dni nás čekala už jen zábava, proto jsme naplánovali cestu do města Rio de Janeiro, které je známé svými velkolepými karnevaly. Ve městě jsme si pořídili barevné kostýmy a masky, které nás proměnily k nepoznání. Karnevalové veselí pokračovalo moderní diskotékou, kde jsme byli všichni odměněni za svou odvahu a výdrž při cestě do neznáma. Noc byla dlouhá, plná bouřlivých oslav našeho úspěšného cestování.

22. ČERVENCE 2006: Dnes už jen zbývá návrat domů, setkání s rodinou a nekonečné vyprávění zajímavých zážitků a očekávání dalšího společného dobrodružství v příštím roce…TAK ZA ROK AHOJJ

 

Zaměřování netopýrů

V úterý 25. července vypukla neplánovaná, rychle svolaná akce. U Hostivických rybníků pracuje na diplomové práci studentka Univerzity Karlovy, která souhlasila s tím, že se Kajky mohou zúčastnit jejího sledování netopýrů. Večer zrovna měli volno Lucka, Fífa a Tereza M. s tatínkem. Odbornice na netopýry Helena pustila přístroj, který převádí netopýří ultrazvuk na slyšitelné tóny, a chvíli jsme slyšeli jen rušení od kobylek. Pak se ale ozvali i netopýři a občas jsme je i zahlédli. Víc než na Kale jich bylo na Litovickém rybníku a určitě mi nebudete věřit, že nejvíc se začaly ozývat na hrázi ve chvíli, kdy všechny Kajky odešly… Nejlépe shrnuje zjištěné výsledky zprávička, kterou mi diplomantka poslala mailem. Trochu jsem ji upravil a hlavně jsem vypustil latinské názvy. Tady je:

„U Hostivických rybníků jsme, i přes krátkou dobu pozorování (cca 2 hod), prokázali výskyt sedmi druhů netopýrů. U rybníka Kala jsme zaznamenali přítomnost netopýra vousatého, netopýra parkového a netopýra vodního - u toho šlo pravděpodobně jen o přelet. Daleko bohatší se zdá být lesík mezi rybníkem Litovickým a Chobotem, kde se nám podařilo zaregistrovat netopýra vousatého, velkého, večerního a také přelet netopýra hvízdavého. Nad vodou Litovického rybníka se nám ukázalo více kusů netopýra vodního, v prostoru kolem tenisových kurtů lovili netopýři rezatí. Neprozkoumali jsme lesík směrem k obci Břve, ani Břevský rybník a přilehlé rákosiny.“

 

Prázdninové schůzky

Na tři prázdninové čtvrtky jsme si naplánovali prázdninové schůzky v klubovně.

Poprvé, 27. července se sešla stejná sestava jako na netopýrech, jen Terezin tatínek chybělJ. Vyčistili jsme chodník před klubovnou, zametli kolem klubovny a hlavně Alena organizovala přetřídění knih v klubovně. Nově teď každá kniha má výpůjční lístek, který každý při půjčení knihy nechá ve výpůjčním sešitě.

Napodruhé přišly jen Laďka a Alena a čekaly na Jirku…

Na třetí schůzku 31. srpna dorazily sestry Bára a Katka, pomohly opět uklidit kolem klubovny a významně pokročily v dotřídění knih.

 

Zpravodajství Agentury JJP (Jeden Jirka povídal)

·         Nestává se mi často, aby za mnou přicházela celá delegace, a to dokonce třikrát. Ano, střední Kajky tak projevily svůj opravdový zájem o účast na čtyřiadvacetihodinovce Až na dno. Ani jednou mě nezastihly doma, takže jsem své souhlasné vyjádření poslal SMSkou. Po chvíli přišla od jedné Kajky stručná odpověď: „Supeeer!“

·         Jirka napsal knihu! Před deseti lety byla vyhlášena přírodní památka Hostivické rybníky a to je třeba pořádně připomenout. Proto Jirka s Janou a Jardou připravili publikaci o tomto území s množstvím fotografií. Právě dokončili závěrečné korektury (kontrolu, že je vše v pořádku) a v době, kdy vyjde tento KK, už možná bude tiskárna chrlit archy s tímto dílkem. Uvidíme, zda barevná publikace o rozsahu 72 stran osloví i Vaška, který se o Jirkových spisovatelských ambicích vyjadřuje ne právě uctivě. Všechny Kajky, které jsou řádnými členy oddílu, dostanou jeden výtisk, ostatní budeme prodávat za 35 Kč. Výtisků bude jen 2500, tak se snad na všechny dostane. Publikaci představíme při otevírání výstavy o rybnících (více v programu) a možná ji budeme mít již při prohlídce tvrze.

·         Ani nevím, jak kdo z Kajek trávil prázdniny. Zaznamenal jsem jen sem tam něco: Vašek si dojel pod Mount Blanc pro bolení hlavy, Jana H. zdivočela na drsném lesním táboře, Jana S. rychle sháněla stan, kotlík a vařič, aby mohla vyjet někam do přírody, Maruška za jeden den ujela v Alpách celý kilometr… převýšení!

 

Kde to bylo – kde to je

V minulém čísle jsme ukázali pastoušku v Jenečku (bývalý dům čp. 7), která stávala na místě nynějšího sportovního hřiště mezi ulicemi Družstevní a Lidickou.

Nový snímek se nevejde, tak zase až příště…

 

Pro pokročilou noční hodinu tentokrát vynechávám fotky. Příště to snad napravím…

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

12. ročník – 162. číslo, vychází 7. září 2006.

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka.

Kajky na internetu: http://www.volny.cz/kajky.hostivice, http://www.volny.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice.

 

 

 

Přihlašuji se k účasti na čtyřiadvacetihodinovce Až na dno ve Vraném nad Vltavou od 8. do 10. září 2006 ve výpravě zajišťované oddílem Kajky.

 

Jméno:

 

Souhlasím s účastí mého dítěte na této akci.

Podpis rodiče: