Pozvánka oddílu KAJKY na leden 2007

Schůzky probíhají v klubovně ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin a jmenují se takto:

  4. ledna – 14. – Na tři krále o hodinu dále

11. ledna – 15. – Šikovné ruce

18. ledna – 16. – Echolokace – bez očí, bez uší

25. ledna – 17. – Na začátku byl papyrus

 

Čištění ptačích budek v sobotu 6. ledna (699.)

Teplé lednové počasí přímo láká k vyčištění budek dřív, než napadnou tři metry sněhu. Sejdeme se tedy v sobotu 6. ledna ve 13 hodin u klubovny a vyrazíme za první letošní prací pro přírodu. Konec u klubovny zhruba se setměním. Na sebe teplé oblečení a s sebou něco na zahřátí (horký čaj, samozřejmě…).

Když všechno nestihneme najednou, tak to dokončíme o týden později se stejnými propozicemi. Případné upřesnění na schůzce 11. ledna…

 

O sněhové královně v sobotu 20. ledna (700.)

Sejdeme se v sobotu 20. ledna v 9 hodin v klubovně. Vydáme se s Gerdou do zimní pohádky hledat Káje, jehož zasáhl ledový úlomek. Najdeme sněhovou královnu a zachráníme Káje? Oběd si uvaříme společně, a pokud se nám podaří vše dle plánu a v zemi věčné zimy nezmrzneme, skončíme v 16:00±0:10 hodin v klubovně.

 

Připravujeme

·      výpravu na pololetní prázdniny – od čtvrtka 1. do neděle 4. února

·      sčítání netopýrů – zřejmě v sobotu 10. února

Více v únorovém Kajčím křiku, který vyjde tak včas, abyste se stihli přihlásit na pololetky…

 

Letní tábor od 15. do 21. července

Letní tábor proběhne od 15. do 21. července v Dědově u Teplic nad Metují. Ubytování chatičky a část v budově. Za branou tábora, co by kamenem dohodil (a zbytek došel pěšky), jsou Adršpašské skály, jedno z nejkrásnějších skalních měst se Starostou a Starostovou.

Přihlášky se teprve připravují. Další informace a přihlášky bude možné vyzvednout u Laďky nebo Jitky Hákové koncem ledna.

 

Oddílové zprávy

 

Členské příspěvky

Po novém roce dospělí odevzdávají daňová přiznání a Kajky přinášejí členský příspěvek. Ani letos tomu nebude jinak, takže očekáváme, že nejpozději do 25. ledna zaplatíte oddílový členský příspěvek, který na rok 2007 činí přesně 270 Kč. Uvítáme zaplacení jednou bankovkou, aby se nám zbytečně neboulila peněženka…

 

Nová hlavička Kajčího křiku

Novou hlavičku vybrala náhodně ustavená porota po jedné z oddílových schůzek. Vítězný návrh nové hlavičky vytvořila hlavička Janička, které tímto udělujeme malý, naprosto bezvýznamný, nic neříkající a lehko smazatelný plusík. Za návrhy děkujeme i ostatním.

 

Zpravodajství Agentury JJP (Jeden Jirka povídal)

·        Děkuji za dárky, které se pro mě objevily pod oddílovým vánočním stromkem, a poděkování vyřizuji i od svého tatínka, kterému jeden tekutý dar celkem chutnal.

 

Kdo to byl – a kdy to byl

Vánoční svátky byly letos opravdu krátké. Ani jsem se nestihl vyléčit nachlazení, ani jsem nepřipravil tlustý lednový Kajčí křik a také k hostivické historii jsem napsal pouhých 59 stránek textu s obrázky o hostivických učitelích, který zatím není připraven ke zveřejnění. Ale vánoční ponoření do hluboké historie mě inspiruje k jednorázové změně v naší stálé rubrice: přejmenovávám ji a přináším podpisy šesti učitelů a tří učitelek, kteří působili na hostivické škole. Někteří učili vás nebo vaše rodiče, jiní tatínky vašich tatínků a někteří dokonce dědečky vašich dědečků, tedy pokud bydleli v Hostivici. Nejstarší podpis pochází z roku 1845, nejnovější z roku 1988. Zadání je „jednoduché“: seřaďte podpisy podle toho, kdy učitelé učili ve škole. Abychom to trochu usnadnili: řaďte samostatně učitele a učitelky. A dodatkový úkol: pět autorů podpisů bylo aspoň na čas aspoň zastupujícím (zatímním) správcem školy, řídícím učitelem nebo ředitelem, jak se funkce v průběhu doby jmenovaly. Kteří z nich to jsou? Jen někteří to mají napsané u svého jména…

 

            

Ze série hostivických fotografií z 2. světové války jsme do minulého Kajčího křiku vybrali snímek karlovarské silnice s hostincem U českého lva (později zvaným U Marty), na jehož místě dnes stojí samoobsluha F+F, a se špýcharem a druhý obrázek s bývalým ovčínem a později kravínem, ve kterém dnes sídlí společnost PREX a taky nejlepší hostivický podnik, Plachtárna.

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

13. ročník – 167. číslo, vychází 3. ledna 2007.

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka.

Kajky na internetu: http://www.volny.cz/kajky.hostivice, http://www.volny.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice.