Pozvánka oddílu KAJKY na březen 2007

Schůzky probíhají v klubovně ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin a jmenují se takto:

  1. března – 21. – V lese kouří milíře, kdepak máme uhlíře

  8. března – 22. – Lesní dary

15. března – 23. – Hrnky, džbánky po grošíku…

22. března – 24. – Kámen, trámy, došky… a máme to pod střechou

29. března – 25. – Dlouhá cesta od zrní po chleba

 

Brouzdání královskými hvozdy v sobotu 17. března (703.)

Jaro už je v plném proudu, a tak pojedeme do předjarní přírody. Na výpravě si uvaříme na ohni oběd a projdeme se částí CHKO Český kras. Sraz je na nádraží v sobotu 7. března v 7:40 hodin, návrat na stejné místo v 17:08 hodin. S sebou obvyklé vybavení a 50 Kč (nebo průkazku MHD pro Prahu a 1. pásmo).

 

První jarní den v sobotu 24. března (704.)

Textové pole: Přivítej jaro
 
v krátkých kalhotách

Ať už jaro přichází hned po Novém roce nebo až někdy dlouho po Velikonocích, stejně ho vítáme vždy co nejblíže k astronomickému jaru, tedy k jarní rovnodennosti. Ani letošní rok nebude výjimkou. Sejdeme se v klubovně v sobotu 24. března v 9 hodin, skončíme asi v 16 hodin. Čeká nás něco práce pro klubovnu, upalování moran, první proběhnutí se v krátkých kalhotách a spousta dalšího. Oběd si uvaříme společně.

 

Výprava za pražskými pověstmi a strašidly XV., tentokrát za bezhlavým rytířem v sobotu 31. března (705.)

Z Hostivice pojedeme autobusem 347 směr Bílá Hora, z náměstí v 8:40 hod, sraz 10 min před odjezdem. Návrat busem kolem 15. až 16. hodiny.

Nezapomeňte svačinu a pití, 150 Kč na vstupy a nějakou kačku navíc, kdyby se vám něco líbilo. Pláštěnka, tužka, blok a KPZ je samozřejmostí, nezapomeň ani průkazu MHD nebo dvě čtyřpásmové jízdenky.

Tak jako náš hrdina překonáme spoustu překážek: zdoláme petřínskou rozhlednu, přemůžeme obludy v bludišti, potkáme vodníka a prožijeme další dobrodružství.

 

Chystáme na prázdniny

 

Letní putovní tábor – přechod Nízkých Tater

Jirka připravuje pro zvláště otrlé Kajky se stářím přibližně 10+ letní mimořádně lákavou nabídku: přechod Nízkých Tater v týdnu od 20. do 26. srpna (možná začneme už o předchozím víkendu). Očekává se, že projevíte co nejdříve zájem předběžným přihlášením, nebo pošlete Jirku někam, třeba… do Tater.

 

Oddílové zprávy

 

Kolik nás je?

Po zaplacení členských příspěvků na rok 2007 mají Kajky 23 členů.

 

Tuláci

Tulácké zápisníky jsme dostali od čtyř Kajek, dalším čtyřem, kteří přišli mezi nás později a zápisník neměli, jsme výsledky spočítali pouze z kajčích akcí. Tady jsou výsledky:

 

km

kam by došli

 

 

km

kam by došli

1. Maruška

791,5

Orléans

 

5. Kuba

66

Most

 

 

(jižně od Paříže)

 

6.-7. Tereza S.

58

Nymburk

2. Tereza M.

319

Třinec

 

6.-7. Vítek

58

Rokycany

3. Jana H.

234

Kroměříž

 

8. Adam

20

Beroun

4. Pavel

168

 

 

 

 

 

Práce pro přírodu a klubovnu

V práci pro přírodu a pro klubovnu jsme v loňském roce poněkud polevili. Nejhorlivější Tereze M. jsme zaznamenali celkem 15 hodin, následují Maruška s 13 hodinami a Jana H. s 10 hodinami. Úplné výsledky vyvěšujeme v klubovně. Z vedoucích vyhrála Laďka s 12 zapsanými hodinami, Jirka a Alena na ni ztrácejí celou jednu hodinu.

 

Ve jménu krále

Píše se rok 1378. Dne 29. listopadu večer vydechl naposledy Karel IV., český král a římský císař. V čele obrovské říše stanul Karlův syn Václav IV. Zdědil bohatý stát v těžké době, kdy se začínal hroutit pořádek vrcholného středověku a kdy hromadící se problémy by nemohl zvládnout ani mimořádně schopný vladař.

Václav zdaleka nebyl tak schopným panovníkem jako jeho otec. Obklopil se oblíbenci, takzvanými milci, a nejraději se věnoval zábavě, zejména honům.

Pro nás, co bydlíme v Hostivici, je neobyčejně zajímavý jeden pozapomenutý příběh z této doby: Václav měl sestru Annu, která byla provdána za anglického krále Richarda II. Tuto svatbu v Anglii sjednával Zachař ze Svinař, místopurkrabí Pražského hradu, který v té době vlastnil litovickou tvrz.

Vydejme se tedy proti proudu času do doby, kdy se Evropou proháněli stateční rytíři, kdy vrcholila gotika, kdy v Kutné Hoře vzkvétala těžba stříbra. Zatím jste jen bezprávní poddaní, ale třeba právě vy budete úspěšní a za čas se stanete šlechtici vlastnícími tvrz nebo dokonce hrad. A možná právě vás pověří král, abyste jeho jménem sjednali sňatek královy sestry Anny v Anglii a Annu do Anglie odvedli…

 

Zachař ze Svinař oznamuje

Jeho Milost Václav IV., král český a římský, povolal jako svobodníka do manské služby:

·      Víta ze vsi Hostivice dvanáctý den po sv. Dorotě l. P. 2007

·      Marii ze vsi Hostivice dvanáctý den po sv. Dorotě l. P. 2007

·      Janu ze vsi Litovice čtvrtý den po sv. Matěji l. P. 2007

·      Terezu ze vsi Litovice čtvrtý den po sv. Matěji l. P. 2007

 

Stará, často dávno zapomenutá řemesla

  

Bába kořenářka přicházela do vsi rok co rok. V nůši na zádech a v koši na ruce měla plno čerstvých i sušených léčivých bylin, mastí a léků. Všude ji rádi vídali a hospodyně se léčivy zásobovaly na celý rok.

Brtník – lidmi pečujícími o včely se stali brtníci, kteří hlídali včely zasedlé v dutinách stromů – v brtích. Medové plásty z dutin brtník buď vylamoval, nebo vyřezával.

Čbanář se patlal v hlíně a vyráběl z ní hrnce, džbánky a jiné nádoby.

Koželuha nebyl problém potkat. Zabýval se vyděláváním kůží, hlavně hovězích, a používal k tomu převážně rostlinné látky.

Kuchyník vařil a prodával stravu ve veřejných kuchyňkách.

Mastičkách byl lékař, který nikdy nestudoval ani neskládal univerzitní zkoušky.

Mlynář mlel obilné zrno na mouku a další moučné výrobky ve mlýně.

Mostník se specializoval na stavbu a opravy mostů.

Pecnář směl péct pouze hrubý chléb, původně chléb po dvou penězích. Obvykle byl přespolní.

Uhlíř pálil v milířích dřevěné uhlí.

Dynchéř býval buď zednický tovaryš, nebo mistr v podřízeném postavení, který „dynchoval“ – „obmršťoval“ zeď maltou nebo vápnem.

Doškaři byli označováni lidé střechy doškem kryjící.

Alena

 

Kde to bylo – kde to je

Skvělým novým přírůstkem do sbírky starých fotografií je tento snímek z pohlednice vydané snad ve 30. letech minulého století. Aby nebyl úkol moc lehký, vymazal jsem popis obrázku, takže napovím jinak: na ploše v popředí snímku (za silnicí, která dávno není dlážděná) dodnes nestojí žádný dům, ale přesto toto místo vypadá dnes úplně jinak…

 

Stalo se

 

Větrná smršť nad klubovnou

Lednová větrná smršť zrušila jednu schůzku a sobotní akci O sněhové královně. Na klubovně naštěstí vznikla jen jedna škoda – ulomila se jedna velká větev z vrby vzadu na zahradě.

 

Pololetní prázdniny ve Vraném nad Vltavou

 

Z pololetních prázdnin ve Vraném nad Vltavou jen telegraficky:

PET KAJEK STOP LUCKA MARUSKA TEREZA VITEK STOP DANA POZDEJI STOP JIRKA A ALENA STOP STAVENI SNEHULAKA STOP HRANI NA KYTARY DO NOCI STOP ZVIRATAZOOKOUTKU STOP MAIKUV OCHOCENY POTKAN STOP OPAKOVANE DOBIHANI VLAKU STOP VLCI ROKLE GRYBLA ZBORENY KOSTELEC STOP VARENI NUDLI NA OHNI STOP BOREK 3,5 KM STOP ZTRA­CENY PES KULI STOP MEDNIK A POSAZAVSKA STEZKA STOP KAJCI PEXESO S FERDOU MRAVENCEM STOP PREKAZKOVA DRAHA NA ZAHRADE STOP SHANENI INDICII STOP HESLO KORUNA STOP TEZKE ZISKAVANI KLICE OD KLUBOVNY STOP ZACHRANIL JE NAHODNY KOLEMJDOUCI STOP ZAHAJENA HRA VE JMENU KRALE STOP ZISKALI PRVNÍ KOPY GROSU STOP MANA MA NAROZENINY STOP

 

Sčítání netopýrů v Americe

 

Při letošním sčítání netopýrů ve štolách Malé Ameriky v sobotu 10. února napočítalo 17 kusů lidí (Jirka, Maruška, Jana, Vítek, Jáchym, Vojta, Lucka a z rodičů a nečlenů Pavel, Lada, netopýroznalec Vláďa, Vojtův tatínek, Petr, Vítek, Ben, Kryštof, Marek a Tomáš) napočítalo celkem 150 kusů netopýrů (126 velkých, 14 černých, 1 vousatý, 5 vodních, 2 ušatí a dva vrápenci malí). Ve štolách bylo v jednom místě dost mokro, že slabší povahy chtěly další postup vzdát, ale prošli jsme a díky otevřenému průlezu jsme se podívali i na dno Pusťáku, které je běžně ze štol nepřístupné. Chvíli jsme zkoušeli stát ve štole potmě a potichu a za tu chvilku nám malý Vítek tak zapadl do jeskynního bahna, že jsme k jeho vyproštění museli povolat jeřáb. Sčítání se mi opět líbilo, je to akce, která nezklame. Tedy někoho i zklame, například Michala V. Na sčítání se těšil, ale na termín se podíval na naše stránky až dva dny po akci. Tak za rok…

 

Zpravodajství Agentury JJP (Jeden Jirka povídal)

·         Dvě dřívější členky Kajek, Veronika a Tereza, se pokusily o získání řidičského průkazu. Zpravodaj A-JJP byl při tom, když jmenované mířily na zkoušky. Podle dostupných informací Veronika okouzlila zkušebního komisaře svým zjevem (a znalostmi) a nyní již může beztrestně jezdit po Hostivici stodesítkou*). Na Terezu byl zkušební komisař příliš přísný. Sice během zkušební jízdy přejela 26 chodců, 3 krtky, 2 ježky, 1 divoké prase a v Čechách velmi vzácného slona indického, rozbila 10 dopravních značek, 2 autobusové zastávky a jeden betonový zátaras a čelními nárazy zcela zdemolovala 3 kamiony a pět autobusů, ale i tak si myslíme, že byl komisař nespravedlivý a přidělení řidičského průkazu měl uznat.

*) 110 dcm/s

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

13. ročník – 169. číslo, vychází 8. března 2007.

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka.

Kajky na internetu: http://www.volny.cz/kajky.hostivice, http://www.volny.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice.