Pozvánka oddílu KAJKY na červen 2007

Schůzky probíhají v klubovně ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin a jmenují se takto:

  7. června – 35. – V hlubokých hvozdech

14. června – 36. – Rytířské klání o řád českého lva

21. června – 32. – Kalokagathiáda

28. června – 33. – Hurá na prázdniny!

 

Ruší se Noční výprava ze soboty 2. na neděli 3. června!

Protože Jirka musí v sobotu do Brna a nemůže zaručit včasný návrat na sraz noční výpravy a navíc zájem projevily zatím jen dvě-tři Kajky, akci rušíme.

 

Národní kolo Zelené stezky – Zlatého listu od pondělí 4. do neděle 10. června (712.)

Mladší Kajky Bára, Jana, Dana, Tereza S., Vojta a Kuba drze vyhrály středočeské kolo Zlatého listu a připravily mě tak o týden dovolené, který věnujeme národnímu kolu na Moravě v Buchlovicích. Jmenovaní již dostali zvláštní číslo Kajčího křiku s pokyny k této akci.

Ostatním ukládáme, aby soutěžnímu družstvu drželi palce po celý pátek 8. června, kdy probíhá soutěžní stezka.

 

Výprava na vodu od pátku 15. do neděle 17. června (713.)

Díky ochotě spřáteleného oddílu Výrů ze Stráže pod Ralskem se opět po pár letech vydáváme na Ploučnici. Řeka teče odlehlými málo obydlenými kraji, neustále se kroutí, takže brzy získáte pocit, že jezdíte stále dokola, a v některých úsecích je sevřena hustými vrbičkami. Prostě kdo nejel Ploučnici, neví, o co přišel.

S sebou potřebuje každý běžné vybavení na víkendovky. Do lodě doporučujeme vhodné boty a čepici. Méně zkušeným připomínáme, že sluníčko na vodě velmi rychle spálí ramena, ale i nezakrytá kolena. Místo plavek se vyplatí raději tričko a přiměřeně dlouhé lehké kalhoty. Plavky přijdou vhod při odpočinkovém koupání… Pojedeme úsek z Novin pod Ralskem či z Mimoně (podle množství vody) do České Lípy, první noc budeme spát pod střechou, druhou ve stanech u řeky. Budeme mít půjčené nafukovací pálavy (samozřejmě s pádly!) a barel na věci. Každý účastník dostane bezpečnostní vestu, pro mladší 15 let je její užití povinné a starší jistě půjdou příkladem.


Na akci se sejdeme v pátek 15. června v 16:30 hodin na nádraží. Vrátíme se v neděli 17. června v podvečer. Přesný čas neuvádíme, záleží na tom, jak rychle poplujeme.

Kdo se chce zúčastnit, odevzdá přihlášku a účastnický poplatek 300 Kč nejpozději v neděli 10. června. Pozor, tentokrát na včasném přihlášení záleží, hned v pondělí jdeme koupit místenky na autobus! Akce je určena pro členy-plavce starší 10 let. Pokud by se měli účastnit mladší, je třeba domluvit zvláštní podmínky účasti co nejdříve s Jirkou.

 

Závěrečná víkendovka „V Anglii ke králi“ od pátku 22. do neděle 24. června (714.)

Uvažované místo závěrečné víkendovky bohužel nevyšlo a zatím nemáme domluvené jiné. Proto je pozvánka neurčitá a upřesníme ji Kajčím křikem 6a. Tak tedy: závěrečná víkendovka proběhne od pátku 22. do neděle 24. června a vyvrcholí na ní hra Ve jménu krále. Právě na této akci se ukáže, které výpravě se podaří sjednat svatbu Václavovy sestry Anny s anglickým králem Richardem II. Zapište si víkendovku do svého „deňýčku“ a vyčkejte na KK 6a!

 

Oddílové zprávy

 

Pochvala středním Kajkám

Střední Kajky zaslouží velkou pochvalu za pomoc při oddílových akcích. Již v dubnu pomohly jako odborníci na místním Zlatém listu a v květnu se podílely na přípravě dětského dne. Pod Ladčiným vedením mnoho a mnoho hodin vyráběly kulisy a pomůcky pro jednotlivá stanoviště a při vlastním dnu dětí pomáhaly s přípravami celé dopoledne a pak se ujaly některých stanovišť. Moc děkujeme a udělujeme malé, naprosto bezvýznamné, lehko smazatelné a nic neříkající plus.

 

Oddílové průkazky

Připomínáme možnost získat na jedno foto (vlastní!) a 10 Kč průkazku mladého ochránce přírody. Tato průkazka umožňuje slevy na vstup do některých muzeí a třeba do jeskyní vás s ní pustí zcela zdarma. Kdo by stál o průkazku ještě před prázdninami, odevzdá co nejdříve Jirkovi nebo Aleně fotku a peníze.

 

Ve jménu krále

Jeho Veličenstvo Václav IV., král český a římský, udělil tyto nové erby:

paní Marie

zeman Dana

zeman Vítek

zeman Tereza S.

 

Královský posel oznámil králi, že výpravy do Anglie byly 24. května na těchto místech:

červená výprava dlí v Kostnici

zelená výprava vjela do Innsbrucku

žlutá výprava pobývá v Praze

modrá výprava se teprve připravuje na cestu

 

Kde to bylo – kde to je

 

Pravidelná rubrika by neměla přinášet jen jednoduché obrázky. Tentokrát jsem proto vybral opravdovou slaninu (lidově „špek“) ze staré Hostivice. Je to obytná budova jednoho statku, který vznikl až někdy po polovině 19. století. Doba pořízení snímku by se dala odvodit z toho, že rodiče stojící vpravo se narodili oba v roce 1873. Hlavní budova vypadá celkem podobně dodnes, ale místo brány je dům rozšířený až k rohu další ulice. Tak tedy: uspěje tentokrát někdo?

Bývalá hostivická cihelna a v pozadí bývalý mlýn. Tak to byl starý snímek v květnovém Kajčím křiku…

 

Stalo se

 

Hostivické kolo Zlatého listu

V sobotu 28. dubna vypuklo u Hostivických rybníků místní kolo Zelené stezky – Zlatého listu. Pro nejmladší a mladší soutěžící jsme tentokrát připravili sedm stanovišť na stezce. Jako tradičně zahajovala Laďka se stromy a keři, rybářka Alena N. zkoušela ryby, obojživelníky a plazy, Maruška s bylinkami si vyhlédla pěknou břízu hned u rybníka, Tereza trápila nebožáky nějakými kameny, Jana si připravila stanoviště savců, Milan se ujal ptáků a na Alenu zbyli bezobratlí.

 

Do soutěže se zapojila čtyři družstva nejmladších, tři mladších a jedno rodičovské. Vše svižně ubíhalo, takže jsme mohli vyhlásit výsledky. Tady jsou:

 

kategorie nejmladší

 

 

 

1.

Vítek Hosenseidl

Pavlína Hosenseidlová

Bára Češpivová

 

57,5 b.

2.

Matylda Křižková

Tereza Staňková

Tea Křižková

 

56,5 b.

3.

Kristýna Dolistová

Verunka Dolistová

 

 

52,5 b.

4.

Soňa Nedbalová

Katka Nedvědová

Nikola Zpěváčková

 

39 b.

 

 

 

 

 

 

kategorie mladší

 

 

 

 

1.

Dana Hatschbachová

Bára Nedvědová

Vojta Janský

 

61 b.

2.

Filip Kovář

Tereza Häckelová

Jan Malík

 

55 b.

3.

Karel Vilímek

Roman Ráliš

 

 

47 b.

 

Vítání ptačího zpěvu

V úterý 1. května proběhlo čtvrté vítání ptačího zpěvu u Hostivických rybníků. Akce se tentokrát zúčastnilo 14 lidí, z toho 5 dětí. Kajka mořská žádná, kajek oddílových poskrovnu.

Na Litovickém rybníku jsme pozorovali především nejméně 12 potápek černokrkých a jednu čírku modrou před rákosím u protějšího břehu. U Kaly přeletěl moták pochop a přímo jsme viděli šoupálka krátkoprstého. Dlouho hledanou slípku zelenonohou jsme slyšeli až po akci z mokřadu Chobot, na který se během dopoledne přesunuli z Kaly vyplašení poláci velcí.

Přestože kvůli nemoci na akci zpočátku chyběl zkušený ornitolog, viděli jsme nejvýznamnější vodní ptáky Hostivických rybníků a později jsme slyšeli a díky Pavlovi Bergmannovi i poznali řadu dalších, většinou běžných ptačích druhů.

 

Zpravodajství z pozdějších akcí – krajského kola Zlatého listu ve Vraném, vyhlášení výsledků Pátrejte s námi a ze dne dětí a řemesel přineseme až v prázdninovém Kajčím křiku 7-8.

 

Zpravodajství Agentury JJP (Jeden Jirka povídal)

·         Ve středu 30. května zcela překvapivě odmaturoval Ondra. K vyznamenání sice něco málo chybělo a k samým jedničkám ještě o něco víc, ale i tak blahopřejeme. Bohužel neznáme podrobnosti, protože zpravodaj A-JJP zjišťoval podrobnosti v jiné restauraci, než Ondra slavil s velkými, bývalými Kajkami…

·         Již o den dříve jsme potkali cestou na zkoušku dospělosti dřívějšího člena Kajek Honzu. Ten se často objevuje na úklidových brigádách u rybníků. Tentokrát byl elegantně upraven: sako, kravata, vyleštěné boty a tak vůbec. Výsledek se zatím k A-JJP nedonesl, ale o úspěchu nepochybujeme.

·         O stupínek vyšší školu, totiž České vysoké učení technické, zvolna dokončuje Vláďa. Již odevzdal diplomovou práci, vyráběl jakési elektrické měřicí zařízení se složitým programem. Nyní ho čekají státnice a pak bude celý život „pan inžinýr“.

 

Jo-Jo (Janin opravník Jirkových omylů)

Zavádíme novou rubriku Kajčího křiku, reagujeme tak na řadu podnětů nejmenované umělecké kritičky. Tentokrát se věnuje Kajčímu křiku 5a. Doufejme, že rubrika nebude trvalá…

·         Na Orlíku v sobotu střední Kajky nejprve došly pro vodu, až pak na nákup. Za zásadní zkreslení akce se omlouváme.

·         Jana se zřítila pod tíhou batohu pouze dvakrát, nikoliv třikrát, jak jsme chybně uvedli. Škoda…

·         Slovo „přišed“ není překlep, ale přechodník minulý, stejně jako slovo „ulehnuv“ na stejném řádku. On přišed, ona přišedši, oni přišedše – to nepoužíváte, když se s někým jen tak bavíte?

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

13. ročník – 174. číslo, vychází 31. května 2007.

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka.

Kajky na internetu: http://www.volny.cz/kajky.hostivice, http://www.volny.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice.

 

 

Přihláška na akci:

 

 

Přihlašuji se k účasti na výpravu na vodu – Ploučnici od 15. do 17. června 2007 pořádané oddílem Kajky.

 

Jméno:

 

Souhlasím s účastí mého dítěte na této akci.

Podpis rodiče: