Kajky vybojovaly v mladší kategorii 10. místo na národním kole Zlatého listu v Buchlovicích!

 

 

Doplnění pozvánky oddílu KAJKY na červen 2007

 

Závěrečná víkendovka „V Anglii ke králi“ od pátku 22. do neděle 24. června (714.)

Výpravy putující do Anglie sjednat jménem českého krále Václava IV. sňatek jeho sestry Anny s anglickým králem Richardem II. se blíží do přístavu Le Havre. Královi věštci předpověděli, že na cestu přes kanál La Manche a po Anglii se výpravy vydají v pátek 22. června. A když to říkali věštci, bude to určitě pravda. A u toho přece nemůže nikdo ze slavných českých pánů, zemanů, vladyků ani svobodníků chybět!

Závěrečná víkendovka s vyvrcholením velké cesty do Anglie proběhne na osadě Charašo a v jejím širokém a dalekém posázavském okolí. Sejdeme se v pátek 22. června v 16:30 hodin na nádraží, návrat z Anglie se předpokládá v neděli 24. června v 16:45 hodin opět na nádraží. S sebou obvyklé vybavení. Spát budeme ve stanech a pro omezený počet zvláště významných případů hodných zvláštního zřetele budeme mít k dispozici několik míst ve srubu. Nezapomeňte na malý batůžek na celodenní putování.

Kdo se chce zúčastnit, odevzdá přihlášku a účastnický poplatek 250 Kč nejpozději do čtvrtka 21. června, ale raději dříve.

 

Stalo se

 

Národní kolo Zelené stezky – Zlatého listu v Buchlovicích

Kajčí vítězné družstvo z krajského Zlatého listu (Jana, Bára, Dana, Terka S., Vojta a Kuba) se zúčastnilo 4. až 10. června národního kola v Buchlovicích. Redakce obdržela zpravodajství z akce, které aktuálně otiskujeme v plném znění a bez komentářů. Zajistili jsme pouze jazykové korektury dodaného textu. Svoji zatím nejobsáhlejší reportáž sepsala slavná spisovatelka Jana J. i přesto, že v neděli večer ležela málem na smrtelné posteli, zcela vyčerpána shromažďováním podkladů pro toto své nové dílo o sedmi kapitolách.

Pondělí

V pondělí 4. června jsme se sešli ve 13 hodin na nádraží v Hostivici a na Masaryčku nás odvezla paní Staňková. Na autobusovém nádraží Florenc jsme se měli sejít s Jirkou asi hodinu před odjezdem. Protože Jirka pořád nepřicházel, koupila nám paní Staňková zmrzlinu, žvýkačky a bonbony. Jirka byl ochoten se dostavit až tři minuty před odjezdem, takže autobus nám naštěstí neujel. V autobuse jsme složili písničku na představování, která zněla asi takto:

 

My jsme Kajky z Hostivic,

přijeli jsme z Litovic.

Rybníky tam máme,

lesy louky čistíme.

 

Máme rádi zvířata, zvířata,

protože jsou chlupatá, chlupatá.

Kytičky, kamínky

máme rádi též taky.

 

Jirka je náš vedoucí,

je to mág vševědoucí.

Jedno však nepozřel,

bradavici nenašel.

 

Nejsme babky z Hostivic,

víme toho mnohem víc.

Přírodu my známe,

všem vám to tu nandáme.

 

Když jsme dojeli na zastávku Buchlovice – rozcestí, čekaly nás asi 2,5 km cesty. Cestu jsme překonali a došli jsme do tábořiště Dopravák. Sotva jsme se navečeřeli, už začínalo rozřazování na zítřejší exkurze. Měli jsme posbírat co nejvíce číslic, aby jejich součet dával co největší číslo. Po chvíli jsme zalehli a spali a spali a spali.

Úterý

Druhý den ráno nás Jirka vzbudil a řekl nám, že jsme se dostali na Botaniku s Leošem. Asi v 9:00 jsme se vydali na místní louky. V jednu jsme se odpojili od těch, co chtěli jít do Buchlovic, a šli jsme zpátky do tábořiště. V táboře jsme začali nacvičovat představování a šli jsme se vykoupat. Po večeři jsme se všichni sešli v přednáškovém sále a začalo představování. Když jsme přišli na řadu my Kajky, vzali jsme si na sloku „Máme rádi zvířata“ plyšáky (Bára jich měla 15) a různě jsme s nimi mávali a vyhazovali je do vzduchu. Po představování bylo zase rozřazování na exkurze a na tom už jsme nedopadli tak dobře, protože jsme nenašli všechny papíry. Šli jsme spát brzy, abychom byli ráno čilí na cestu.

Středa

Ráno jsme se vzbudili a Vojta nám oznámil, že dnes jdeme na ornitologii a že za 20 minut končí snídaně. Po snídani jsme se vydali na cestu do Buchlovic do zámeckého parku. Cestou tam jsme viděli asi 5–6 cm velkého roháče a podle zvuku jsme poznali asi pět ptáčků. V parku jsme se rozprchli a asi hodinu jsme hledali vedoucího Veverek Mývala a odborníka Míru a přitom jsme se hodně skamarádili s DDM Rokycany (Brontosauři). Byli jsme se podívat na výstavu ptáků a sov a na větvích stromů jsme viděli asi 10 pávů. Jirka s Brontíky si zašel na prohlídku zámku a nás Kajky hlídal Mýval. Vrátili jsme se těsně před večeří a po večeři bylo znovu rozřazování na exkurze a znovu jsme se vydali na kutě.

Čtvrtek

Jirka nás vzbudil asi o 20 minut později než normálně, takže jsme měli málo času na přípravu. Zjistili jsme si, že jdeme s Honzou a Jonášem z Bakterií a že bychom měli za chvíli odcházet. Přišli jsme do Buchlovic, kde byl asi 20 minut rozchod a kde nám Jirka koupil melouna, za což mu uděluji malé, naprosto bezvýznamné, nic neříkající a lehko smazatelné plus. Meloun jsme snědli v chládku u vodojemu a vydali jsme se směr svatá Barbora a hrad Buchlov. Jirka šel jako vždy na prohlídku a my jsme tam na něj jako vždy čekali. Přišli jsme zpátky akorát na večeři, ale protože jsme tušili, že tam bude fronta, šli jsme se dřív vykoupat a na večeři jsme si došli až potom. Rozřazení na stezku jsme totálně projeli a tak jsme šli raději rovnou spát. Je vám snad jasné, že na stezku jdeme až poslední.

Pátek

Ráno vstáváme asi o půl hodiny později, protože první hlídka vychází až v 10:00. Před odchodem Dany, Báry a Kuby se snažíme ještě něco naučit, ale když odešli, šli jsme se rovnou vykoupat a učili jsme se u vody. Stezku nebudu raději ani popisovat, nebo byste se z našich chyb asi zbláznili. Když se druhá hlídka vrátila, končila zrovna večeře, ale my jsme ji ještě stihli. Mě, Báru a Gekona ještě stihli večer hodit do vody, ale nám to bylo jedno. Dobrou noc!!! Obhajoby jsme měli ve středu.

Sobota

V sobotu ráno se Jirka vydává na stezku jako odborník a nás hlídá vedoucí Brontíků Máma. Dopoledne se koupeme, zatímco pro nás Brontíci vymýšlí soutěž s buzolou. Odpoledne jdeme se Šneky na zmrzku, a když jsme se vrátili, hráli jsme tu hru s buzolou. Při večeři se vrátil Jirka a pak bylo vyhlašování. My jsme byli 10. a potom jsme byli u ohně a chvíli po půlnoci jsme zalehli a spali.

Neděle

Ráno jsme rychle sbalili, nasnídali se a autobusem odjeli do Starého Města, kde jsme Jirkovi koupili zmrzlinu, kterou vyhrál, a jeli rychlíkem rovnou na Hlavák, z Hlaváku jsme šli na Masaryčku a z ní rovnou do Hostivice a pak jsme se rozešli a tím to končí.

 

Zpravodajství Agentury JJP (Jeden Jirka povídal)

Rubriku tentokrát věnujeme postřehům z národního kola Zlatého listu.

·         Kuriózní dopravní nehoda se odehrála v pondělí 4. června večer na cestě západně od Buchlovic. Chodkyně s batohem Jana nedodržela bezpečný odstup od chodce Vojty s batohem a ve vysoké rychlosti ho srazila. Z místa nehody neutekla, protože při střetu rovněž spadla na zem. Nehoda si vyžádala pouze materiální škody (špinavé kalhoty), ke zranění osob nedošlo.

·         Popěvek „My jsme Kajky z Hostivic“ doznal při slavnostním uvedení změny oproti znění citovanému v tomto Kajčím křiku. Rozumně vypadla sloka o Jirkovi a zcela nepochopitelně se změnilo úderné „…všem vám to tu nandáme“ na neškodné „…rádi o ní bádáme.“

·         Co říká o sázce mezi Jirkou a Kajkami SMSka, kterou dostala Laďka od Dany? „Ahoj Laďko a Kajky. Je to tady bezva a vsadili jsme se s Jirkou, že když budeme 1. až 3., tak se Jirka ostříhá na Kubu a zbytek míst Jirkovi zmrzku. Ahoj Kajky.“

·         Jak jsme přežili průtrže mračen? V úterý jsme promokli i přes pláštěnky při návratu z exkurze, ve středu jsme přežili příval v zámku (Jirka) a v hospodě na sladkostech (Kajky). V zámku nestihli pozavírat okna, takže při prohlídce jsme potkali uklízečku, která vše kolem oken utírala a sušila.

·         Významnou večerní zábavou se stalo ringo. Když jsme v prvním zápase porazili obávané Výry, zdálo se, že našemu vítězství nestojí nic v cestě. Hned v dalším zápase však Kajky posledním hodem prohrály se Šneky, kteří hráli ringo poprvé, a ztratily aspoň u mě postavení favorita. Nakonec vyhráli Emánci ze Slatiňan.

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

13. ročník – 175. číslo, vychází 14. června 2007.

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka.

Kajky na internetu: http://www.volny.cz/kajky.hostivice, http://www.volny.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice.

 

 

Přihláška na akci:

 

 

Přihlašuji se k účasti na závěrečné víkendovce „V Anglii ke králi“ od 22. do 24. června 2007 v Posázaví pořádané oddílem Kajky.

 

Jméno:

 

Souhlasím s účastí mého dítěte na této akci.

Podpis rodiče: