Pozvánka oddílu KAJKY na září 2007

Schůzky probíhají v klubovně ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin a jmenují se takto:

  6. září – 1. – S chutí do toho a půl je hotovo

13. září – 2. – STO, dvě stě, tři sta…

20. září – 3. – Expedice Alnus

27. září – schůzka není – odjíždíme na víkendovku

 

Klubovní den v sobotu 8. září (716.)

Dobrovolníky ochotné pomoci s údržbou zahrady u klubovny očekáváme v klubovně v sobotu 8. září ve 14 hodin. Jde o pracovní akci na odpoledne, bez her. Pokud by Laďka potřebovala ve stejnou dobu pomoc s přípravou pohádkového lesa, má přednost.

 

Pohádkový les s Krtečkem v neděli 9. září (717.)

 

Krteček zve všechny děti do pohádkového lesa u Bažantnice. Začínáme v neděli 9. září ve 14 hodin u mysliveckého srubu u Kaly.

 

Čtyřiadvacetihodinovka Až na dno od pátku 14. do neděle 16. září (718.)

Víš, co vlastně zvládneš? Můžeš se přesvědčit na čtyřiadvacetihodinovce „Až na dno“ ve Vraném nad Vltavou a okolí, při které máš během jednoho dne nachodit, naběhat či naplazit co nejdelší vzdálenost. Soutěžní čas se počítá od pátečních 21 hodin do sobotních 21 hodin, v tomto čase si každý může chodit, běhat, plazit, odpočívat a tak podle vlastního uvážení. Zúčastnit se mohou nejen ostřílení borci útočící na stokilometrovou nebo aspoň šedesátikilo­metrovou metu, ale i menší Kajky, které si „to“ chtějí jen zkusit.

Při této zcela dobrovolné náročnější akci zajišťujeme pouze společnou dopravu a registraci na místě. Pochodové tempo, dávkování jídla a spánku si určuje každý sám nebo spíše ve své skupince. Na noc vytvoříme skupinky, které budou chodit společně, podle možností s dospělým doprovodem. Kojence, batolata a další menší děti doprovodíme ve skupině i přes den. Spí se ve stanech, které si vezeme, na základně bude pitná voda, WC a možnost vařit v kuchyňce. O jídlo se stará každý sám; pokud se zúčastní více droboti, domluvíme na schůzce 13. září společné vaření.

Na akci se srazíme v pátek 14. září v 17:20 hodin na nádraží. Nezapomeňte si tramvajenku, pokud ji máte, ušetříte. Sanitární vlak s troskami účastníků přijede na hostivické nádraží v neděli 16. září ve 13:31 hodin, rodiče žádáme o osobní odběr, abychom nemuseli zřizovat lazaret.

Kdo se chce zúčastnit, odevzdá nejpozději na schůzce ve čtvrtek 13. září přihlášku pode­psanou od rodičů. Účastnický poplatek vybereme v závěru akce podle skutečných nákladů, které bude tvořit jízdné, registrační poplatek (ten býval 20 Kč za kus) a v případě společného vaření i potraviny. Kdo 24-hodinovku nezná, přečte si dále v KK několik rad k akci.

 

Podzimní pomoc přírodě u Hostivických rybníků v neděli 23. září (719.)

Udržení pořádku u Hostivických rybníků si žádá pravidelnou úklidovou brigádu. Na neděli 23. září tedy objednáváme příjemné podzimní počasí, kontejner a pytle na odpad a občerstvení pro účastníky, mezi kterými jistě nebudou chybět Kajky. Začínáme v 9 hodin u mysliveckého srubu u Kaly, s sebou obvyklé pracovní oblečení a rukavice. A pozor, Jirka vyhlašuje zvláštní sladkou cenu za nejzajímavější nalezený odpadek!

 

Svatováclavská víkendovka od čtvrtka 27. do neděle 30. září (720.)

Při dokončování zářijového KK ještě čekáme na potvrzení, že můžeme přijet na vyhlédnuté místo, kterým určitě nebudete zklamáni. Ve čtvrtek 6. září na první schůzce už by mělo být jasno, i když bude třeba zatažená obloha, takže očekávejte podrobnější informace.

 

Dále zveme

 

Historická vycházka do Jenečka v sobotu 22. září

Pro hostivické zájemce jsme připravili novou sérii vycházek po starých částech města, kterou zahájíme v Jenečku v sobotu 22. září ve 14 hodin na hřišti v Družstevní ulici. Cílem je ukázat, co víme o historickém vývoji města, a také se pokusit získat další informace a podklady. Prozatím nejsme rozhodnuti, jestli připravíme zvláštní program pro děti, ale kajčí zájemci o historii jsou určitě zváni i bez toho.

 

Připravujeme do konce roku

sobota 6. října – historická vycházka do staré Hostivice

sobota 12. října – hostivická drakiáda

neděle 13. října – ptačí festival u Hostivických rybníků

sobota 20. října – historická vycházka do starých Litovic

středa 24. – neděle 28. října – podzimní prázdniny

sobota 3. listopadu – výprava za pražskými pověstmi

sobota 17. listopadu – oslava 14 let Kajek

pátek 23. – neděle 25. listopadu víkendovka

sobota 1. prosince – den lidových řemesel

sobota 15. prosince – jednodenní výprava

sobota 22. prosince – vánoční schůzka

 

Oddílové zprávy

 

Věci úřední

Protože možná přijdou nějaké nové ovečky, opakujeme základní oddílové informace. Členem se zájemce stává po několika zkušebních schůzkách, vyplnění přihlášky a zaplacení členského příspěvku. Podrobnější informace jsou ve vstupním oddílovém lejstru. Stávající členové platí vždy začátkem kalendářního roku, takže teď nemají žádnou peněžní povinnost. Členům, kteří nám dodají vlastní fotku a 10 Kč nabízíme zařízení průkazky mladého ochránce přírody, na kterou lze získat slevy na vstup do některých muzeí a bezplatný vstup do jeskyní.

 

STOvka

K září a říjnu neodmyslitelně patří soutěž tělesné obratnosti – STOvka. Kdo se těší, má malé, naprosto bezvýznamné, nic neříkající a lehko smazatelné plus. Kdo si snad řekl: „Už zase!“, určitě s hrůzou vzpomíná na shyby nebo jiný těžký cvik a měl by honem rychle začít trénovat. Ve STOvce se udělují body za zvládnutí předepsaných cviků, a kdo zvládne všechny cviky, dosáhne celkem STO bodů. Těch, kdo by někdy dosáhli na plný počet bodů, není mnoho, ale jednou Týna získala dokonce přes 170 bodů, když STOvku dokončila a pustila se do ní znovu.

A tady je přehled cviků do STOvky s bodovým hodnocením: kotoul vpřed 1, kotoul vzad 2, kliky 2, dřepy 1, dřepy s výskokem 2, dřepy na jedné noze 5, předklon – prsty k zemi 1, předklon – dlaně na zem 3, švihadlo 2, švihadlo třemi způsoby 4, svíčka 1, stoj na hlavě 2, stojka 3, most z lehu (mladší skok na jedné noze) 2, nohy za hlavu 1, kolébka 1, stoj na jedné noze 2, chytit ruce za zády 1, výskok z kleku 4, hvězda (mladší sudy) 4, žabáci 1, sbírání kamenů 3, chůdy 4, holubička 1, kozáček 5, lezení na strom 2, přechod po padlém kmenu 2, průvlek 3, shyby 5, přednožování 5, skoky přes lano 3, ručkování 3, šplh po laně (mladší házení míčku) 3, hod na cíl 3, psaní čísel nohama 4, umba-umba 4, semafor 3, vis 3 a hod polenem 1.

 

Soutěž od Alíka

Ahoj mladší, střední a větší Kajky, mám tady pro vás jednu malou soutěž:

Každý z vás si přinese na schůzku fotku nebo obrázek svého mazlíčka a ty fotky se dají na jednu nástěnku a budou se hodnotit, který je nejhezčí, samozřejmě jsou hezcí všichni, ale ten, kdo vyhraje, dostane takovou malou cenu pro svého miláčka!!! :O)

Tak Kajky, noste fotečky svých miláčků!!!!!!

Tak ahoj střední Kajka Alík :O)

Fotky a obrázky očekáváme do schůzky ve čtvrtek 4. října, pak je vyhodnotíme.

 

Jirkovo oblíbené domácí zvíře

 

Několik rad ke 24-hodinovce zejména pro ty, co to ještě neznají…

Co je dobré mít s sebou: jídlo dle vlastního uvážení (vajíčka natvrdo, šišky salámu, zrní, půlku selete, zavináče, utopence, …); vhodné oblečení i obutí (podle zkušenosti budou chodidla na konci dvojnásobná), mohl by se hodit i spacák, masážní emulze a podobné nesmysly. V noci se neztratí baterka, aspoň se neztratíš a myslivec si tě nesplete s divočákem.

Co je dobré mít za sebou: několikaměsíční intenzivní trénink – alespoň 500 km týdně, z toho polovinu ve vysokých horách (lze nahradit výběhy na Sněžku – upravit pak nutně dávku Novákovým koeficientem K=3,67 nebo na Říp – K pak ale činí 7,17); denní několikahodinové hluboké a ještě hlubší meditace pod vedením východních mistrů (nejlépe z buddhistických klášterů z Ladakhu, pokud budou mistři z Olomouce, je třeba násobit čas 7,63×).

Obrázky z minulého ročníku

Obutí je asi ze všeho nejdůležitější a do značné míry rozhodující. Nelze jít např. v kanadách, keckách, polobotkách apod. (Vlastně lze, ale ty následky.) Důležitá je kvalitní sportovní obuv s pořádnou podrážkou, která má alespoň částečně zpevněnou klenbu a něco odpruží. S tím samozřejmě souvisí i dobré vložky do bot a několikery ponožky. Neztratí se ani náplasti, obinadlo, dezinfekce, krém či masážní emulze.

Oblečení přiměřené podmínkám. Člověk by neměl prochladnout, když bude třeba celou dobu pršet.

Pití je další veledůležitá věc, zejména pro ty, kdo se chystají i běhat. Je třeba dodržovat pitný režim. Voda a běžný čaj budou k dispozici, ale pro takovou akci mohou mít něco do sebe i tekutiny jako je opravdu kvalitní čaj, iontový nápoj, minerálka, šťávy z ovoce apod.

Jídlo je samozřejmě vhodné především lehké, vydatné, takové, které se dá jíst za chůze či běhu. Nutné je něco pro rychlý přísun energie, např. čokoláda. Ovšem pouze a jen sladkosti nelze doporučit. Potěší jogurtík, polévka i kus slaniny (podle nátury). Ne každý bude neustále na cestě.

Je třeba si uvědomit, že člověk stráví běžný pracovní den a na jeho konci se vrhá do 24 hodin pohybu. Nelze tedy předpokládat, že by vše zvládl bez spánku. Proto je nutné si celou tuto dobu rozvrhnout. Jak, to je věc velmi individuální, ale pro dosažení kvalitního výkonu dost podstatná.

 

Stříbrná nit

 

Po deseti vyhodnocených kolech z minulého školního roku máme ve Stříbrné niti celkem 132 bodů. Za trávy jsme získali 7 bodů a za modely chrostíků 9 bodů (jeden je i na fotce v tištěných Juvech). Fotoseriál Nejsem ošklivá igelitka, ze kterého otiskujeme ukázky, byl oceněn plným počtem 10 bodů a v Juvech je z něj hned několik ukázek. Do minulého školního roku patří ještě 11. kolo (mechorosty, nácvik evakuace a jedení čínskými hůlkami), do kterého můžeme odpovědi posílat do pátku 7. září. Zkoušel-li se někdo z vás úkolům věnovat, přineste mi je k odeslání.

 

Výsledek z minulého roku nám může být motivací pro rok další – podaří se nám získat alespoň stejně bodů? Zadání prvních tří úkolů vypadá zajímavě:

 

1.       Jistě znáte ty základní houbařské zkazky: „Houba vyroste za jeden den,“ „Jak se na houbu jednou pohlédne, tak již neroste,“ ... jak je to ale doopravdy? Navrhujeme vám učinit jednoznačný experiment, který obě předchozí tvrzení buď potvrdí, či vyvrátí. Vaším úkolem totiž bude zjistit, o kolik milimetrů (?) vyroste běžná lesní houba právě za 24 hodiny.

Určitě vás také bude zajímat spousta dalších otázek (která houba roste nejrychleji, zda houba roste více do výšky či klobouček, závislost na okolních podmínkách, ...), které však ponecháváme již na vás.

2.       Nejnovějším hitem všech stavebních firem je při nabídce nových domů uvádět, „jak daleko je obydlí od nejbližší přírody“ – ano, „bydlení uprostřed přírody“ je zejména pro městské lidi mohutným lákadlem (chápu však, že pro obyvatele opuštěné hájenky někde v lesích to takový trhák není).

A jak jste na tom vlastně vy? Pokud budeme za onu „přírodu“ považovat přirozené prostředí, kde člověk může zaslechnout pouze hlasy ptáků, jak daleko máte vy klubovnu (třídu, místo schůzek, ...) od takové nejbližší přírody? Jak dlouho vám trvá, než se do této „přírody“ průměrnou chůzí dostanete? A jak daleko do přírody mají členové vašeho kolektivu – všichni stejně, nebo je na tom někdo trochu lépe?

3.       Jen si to představte: na procházce s tím vaším velkým hafanem se vám v lese ztratilo vodítko i s obojkem, okolo brousí nějaký navztekaný myslivec výhružně hledící na psa bez vodítka (což odporuje zákonu a tedy hrozí, že psa nemilosrdně zastřelí), a tak honem, co dělat? Inu, nic jiného nezbývá než vytáhnout tkaničky a z přírodního materiálu honem zkusit vyrobit nouzový obojek. Naštěstí je okolo plno surovin, a tak honem do díla ...

Ano, čtete dobře: vaším cílem bude pouze z přírodního materiálu vyrobit nouzový obojek pro psa. Věřím, že jej také vyzkoušíte a tím prověříte jeho kvalitu.

 

Tyto úkoly máme plnit a zprávu o nich odeslat do 2. listopadu. Další úkoly se budou vždy začátkem měsíce objevovat na nástěnce v klubovně (pokusím se sem dávat i naše odpovědi a počty bodů za jednotlivé úkoly) a v nejbližším vydání Kajčího křiku (zde to bude skoro s měsíčním zpožděním). Na řešení každého námětu jsou asi 2 měsíce a samozřejmě nemusíme plnit všechny, ale jen ty, které nás (dohromady, někoho jednotlivě či v malé skupince) zaujmou.

Alena

 

Kajka mořská (Somateria mollissima)

 

Kajka mořská je nejznámější a nejrozšířenější z kajek. Hnízdí na severním pobřeží Evropy, Islandu, Grónska a části Severní Ameriky a severovýchodní Sibiře. Je největší potápivou kachnou, neboť měří kolem 60 cm a váží 2 až 2,5 kg. Na kajčí hlavě je nápadný neznatelný přechod čela v zobák. Kačer kajky je na temeni černý, v týle a po stranách krku světle zelený. Hlava, krk, hřbet a horní křídelní krovky jsou bílé. Prsa mají pěkný narůžovělý nádech. Břicho a boky jsou sytě černé, zobák špinavě zelený. Kačer kajky je jediná kachna, která má černé břicho a bílý hřbet. Obyčejně to bývá u kachen obráceně. Samice je tmavohnědá, hustě černě proužkovaná.

Kajku poznáme v přírodě i podle letu. Všechny kachny totiž v letu prudce, pravidelně a bez přestání mávají křídly. Jediná kajka létá tím způsobem, že chvíli mává křídly, chvíli plachtí. Nese při tom hlavu poměrně nízko. Kačer se ozývá daleko slyšitelným „uhúuhú“ nebo „ahah.“ Kachna má hluboký chraplavý hlas, kterým se také ozývá, svolává-li mláďata.

Kajky poskytují mnohonásobný užitek obyvatelům oblastí, v nichž hnízdí. Hlavním a nejcennějším kajčím produktem jsou kajčí kožky a prachové peří. Udává se, že pro naplnění jednoho polštáře a peřiny je třeba peří z asi 50 hnízd kajek. Obyvatelé Grónska kajkám pravidelně vybírají vejce a konzervují je velmi jednoduše: nechávají je zmrznout. Kajky se živí vodními korýši a měkkýši, vzácně drobnými rybkami, samičky v době rozmnožování přijímají i rostlinnou potravu.

Kajka mořská se dostane vzácně i na naše vody. Bývají to zpravidla samice nebo mladí ptáci. Vybarvení samci jsou u nás řídkými hosty. Např. v osmdesátých letech se kajka vzácně zatoulala i do Prahy-Počernic. Můžete ji vidět v pražské zoologické zahradě, kde ji chovají.

Z odborné literatury pro hostivické Kajky připravil v prosinci 1995 Milan Damohorský

 

Dokážete podle popisu vybarvit kajku?

 

 

Stalo se

 

Tábor „Rok v Dědově“

V neděli 15. července jsme se sešli u klubovny, abychom se vypravili na cestu plnou překvapení, her a soutěží. Odjíždělo nás 81 a letos jsme se rozhodli prozkoumat celý rok.

Po příjezdu do tábora nás přivítalo slunečné počasí a příjemný personál rekreačního střediska Klučanka v Dědově, který je součástí Teplice nad Metují. Při prvním setkání a seznámení s pravidly tábora ještě nikdo nevěděl, jaké téma má náš tábor. Následovala první odpolední soutěž, která k němu všechny dovedla. Sedm skupinek se snažilo odpovědět správně a v nejkratším čase na 55 otázek, které se týkaly jednotlivých částí roku. Elita našeho tábora (deváťáci) se společně s vedoucími vydala na průzkum okolí. Jejich cílem se stala nedaleká hora  Ostaš. Nikdo ale netušil, že pozůstatky orkánu Kyrill a vydatné deště uplynulých dnů udělají z cesty dobrodružnou výpravu do neprostupných lesů, plných blátivých cest. Účastníci výpravy se nevrátili moc nadšeni krásami okolí. Zato druhá část, která šla prozkoumat možnosti koupání, přišla nadšena splavem na řece Metuji. Večer jsme definitivně program tábora zahájili. A kdy rok začíná? No přece, když ten starý končí na Silvestra a to je veselo. Nejprve jsme si zahráli pantomimu a pak jsme se vrhli do víru tance.

Pondělí – byl tu druhý den. Přišla tuhá zima a zimní olympijské hry. Všichni si mohli vyzkoušet rychlobruslení, sáňkování, běh na lyžích, biatlon. Celé skupiny předváděly krasobruslař­ské kreace, skákaly na lyžích.  Odpoledne nás postihlo úmorné horko, a tak hurá k řece. Tady byla studená voda a další soutěže. No a večer? Je zima – tak přece masopustní rej a veselé soutěže.

V úterý přišlo jaro a s ním otvírání studánek, výroba Morany, uklízení přírody, hraní kuliček, malování kraslic. Všichni si pomalovali tričko, aby je velikonoční beránek nepokakal. Společné luštění šifry či drátování kamínku byly dalšími úkoly tohoto dne. Soutěže jsme střídavě hráli v táboře i v příjemném chládku u řeky. Tam kluci dokončovali stavbu hráze, aby bylo více vody na koupání. Večer musela každá skupinka společně najít velkopáteční poklad. Čas zbyl i na hraní vybíjené.

Středa uprostřed týdne, čas jako stvořený pro letní výlet do nedalekých skal. To, co se ale stalo ve čtyři hodiny ráno, změnilo všechny plány. Bouřka a déšť v blízkosti skal byly jak v hororovém filmu. A tak se z plánovaného léta stal deštivý podzim doplněný o poslední dny teplého léta. Prostě při hře jde měnit roční období podle přání.

Dopoledne jsme bojovali o Klíče k  pevnosti Dědov, což bylo kolečko soutěží a her zaměřených na zručnost, pozornost i vědomosti. Odpoledne přišla doba pouštění draků, každá skupinka se pokusila vyrobit toho nejhezčího. Nejúspěšnější částí odpoledne byla malá kvizová hra v lese. Večer jsme se bavili navzájem. Skupinky si připravily představení z předem vylosovaných reklam. Všichni se snažili, byla spousta legrace i pravá táborová diskotéka doplněná o soutěže.

Ve čtvrtek se nám vrátilo léto, a tak jsme se vypravili na výlet do Adršpašsko-Teplických skal, který jsme zahájili dobrodružnou jízdou vlakem z Dědova do Adršpachu. Tady začala cesta našeho celodenního putování. Prošli jsme malý i velký okruh skalního města, kde jsme obdivovali překrásné pískovcové útvary, a pokusili jsme se poznat, zda se podobají svému jménu. Strach, že někteří neprojdou Myší dírou, byl zbytečný. I ramenatý Vláďa a korpulentní Jitka prošli. Pak nás naši průvodci Vašek s Michalem a Ondrou zavedli do Vlčí rokle, která Adršpašské skály spojuje se skalami Teplickými. Na úzkých cestičkách, které vedly nahoru a dolů a na dřevěných žebřících i můstcích si každý vyzkoušel svoji fyzičku i odvahu. Na konci Vlčí rokle se skupina mladších oddělila a vrátila se do tábora vlakem. Ti zdatnější prošli, krásnou krajinou Teplických skal až do Dědova. Po návratu se všichni těšili na večeři a chvíle zaslouženého odpočinku. Netrvalo dlouho a kluci už zase kopali s mičudou a děvčata se vrhla na různé sportovní hry. Jaký by to byl tábor bez táboráku. Elita tábora se pokusila připravit táborový oheň. Dříví se podařilo sehnat, ale včerejší i předchozí deštivé období udělalo své. Zapálit oheň byl nadlidský úkol, který se však nakonec podařil. Mohli jsme se tak vrátit do období jara a spálit Morany. Nebo to snad byly čarodějnice z Filipojakubské noci? Každý mohl zapojit svojí fantazii. A protože jsme již v začátku řekli, že naše hra umožňuje skákání v čase, doplnilo upalování čarodějnic letní zpívání u ohně. Už se začalo stmívat, ale i trochu pršet a my opět skočili do podzimu. Přišel čas halloweenských strašidel a s ním noční bojová hra.

Pátek, den poslední. Čekal nás den s obdobím Adventu a Vánoc. Dopoledne jsme se věnovali ve skupinkách vánočním přípravám. Na jednotlivých stanovištích jsme vystřihovali betlém a vyráběli ozdoby na náš vánoční stromeček. Jednotlivé skupinky si vyzkoušely znalosti o tradicích českých Vánoc. Zajímavé bylo stanoviště „čertovská lízaná.“ Každý si musel vytáhnou kartu čerta a splnit zadaný úkol. Najít ořechy v některé ze skrytých lahví byl úkol pro odvážné (v některé byli slimáci, v jiné směs slizu), stejně jako umýt nohy vrchního čerta. Co bylo dál? Výroba dárku pro kamaráda, řetězu (na překážkové dráze). Každý si musel ulovit kapra a společně se celá skupina musela postavit na co nejmenší andělský mrak. A protože byla opravdová „ladovská zima,“ oblékla každá skupina jednoho z členů do co největšího počtu oblečení. Odpolední program zahájil předvánoční úklid – balení. Úmorné horko nás vyhnalo opět k řece. Po návratu jsme se proběhli po táboře, abychom odpověděli na 15 otázek, které se týkaly celého týdne. Na závěr jsme si přečetli o jednotlivých měsících a snažili jsme se je podle ukázek poznat. Pak už jsme ozdobili stromek a mohla začít nadílka. Celý tábor uzavřela diskotéka s taneční soutěží.

V sobotu dopoledne naskákali všichni do autobusů a plni zážitků se vrátili do svých domovů.

V závěru bych chtěla poděkovat všem, kdo dali kousek ze své zasloužené dovolené dětem a zpříjemnili jim tak několik dnů prázdnin.

Jitka

 

Toulky slovenskou Malou Fatrou

Motto: „Mně se tu nélíííbííííííí…“

S pokyny pro slovenský tábor jsem si dal opravdu načas, ale i tak se přihlásilo sedm Sněhurek a jeden trpaslík: Lucka, Maruška, Tereza, Bára, Jana, Dana, Bára Č. a Fífa, doprovázeni Jirkou, Mirkem a Danou Č. Úprava termínu překazila účast Vojtovi, kterého může těšit aspoň to, že snad všechny účastnice se mě jednotlivě zeptali, kde že je Vojta a proč že nejede.

V pátek 17. srpna jsme se sešli večer na nádraží a s přestupem z Buben na metro jsme se dostali na hlavní nádraží. Holky se pokusily sbírat almužnu do čepice položené na zemi (Mirku, proto se tam válela…), ale shromáždili jen jeden odpadek, který jim ještě sebrala uklízečka. Na nástupišti se ukázalo, že vlak nepřivezl náš vagon, který se měl připojit od jiného vlaku, samozřejmě zpožděného. Zatímco Dana s Bárou již bydlely, my jsme se dočkali svých lehátek až o půlnoci. Lucka, Maruška, Tereza a Bára si vymohly kupé pro sebe a kupodivu vydržely v klidu až do Ostravy. Tam vystupovali spolucestující a pak jsem vždy ve stanicích slyšel jejich chichotání. Zato Fífa zaspal i pasovou kontrolu.

Do Žiliny jsme přijeli jen s hodinovým zpožděním, takže již otevřel obchod. Nakoupili jsme a hned se nás ujal soukromý dopravce, který nás za příznivou cenu dovezl až do kempu ve Varíně. Postavili jsme stany, snídali, povalovali se a tak vůbec. Janu a Danu přivezli rodiče těsně před odchodem na autobus, ale stejně si ještě postavily svůj stan. První naše výprava směřovala z Terchové do Tiesňav na vedlejší hřeben s nejvyšším vrcholem Sokolie. Poprvé jsme se dostali nad 1000 metrů nad mořem a došlo i na očekávané řetězy. Leckdo odbyl snídani a trochu jsme podcenili všeobecnou žravost, takže vznikaly různé pomluvy o týrání hladem a podobné nesmysly. V sedle Príslop jsme se po jistém dohadování rozhodli sestoupit do údolí neznačenou cestou nakreslenou v mapě. Tedy v mapě byla až do údolí, ale ve skutečnosti se po čase jaksi vytratila. Aspoň jsme si užili sestup svahem do údolí a cestu kolem divokého potůčku s různými skalními stupni, který v údolí končil v rozkošných kopřivách. Zbytek cesty na autobus už nestojí za zaznamenání. Večer jsem se pokusil nabídnout dvě drobné hry, bez většího úspěchu. Více se líbila spontánně vzniklá honička.

Na neděli jsme si naplánovali výstup na Rozsutce, z nichž ten větší, o pár metrů převyšující jakousi Sněžku, je označován za nejkrásnější slovenskou horu. Nejprve jsme ale ráno po vydatné polévce či snad vločkách zamířili do varínského obchodu obohatit naše stravní dávky. Ze Štefanové jsme stoupali po zelené značce do sedla Medziholie a Kajky se vlekly jako zápach. V sedle jsme ale poobědvali a část výpravy omámena krásou hory usoudila, že na její vrchol vystoupá za poloviční čas, než oznamuje ukazatel. Ty nejrychlejší už jsem za chvilku neviděl, takže mi připadla role vedoucího, který uzavírá výpravu. Po několika lezeních po skalách a řetězech jsme se na Veľkém Rozsutci kupodivu všichni setkali. Cesta pak pokračovala po dramatickém hřebínku do sedla Medzirozsutce a na Malý Rozsutec. Blížící se bouřka Malou Fatru minula, ale i tak jsme se raději na vrcholu moc nezdržovali a vrhli jsme se na sestup příkrým kamenitým srázem s řetězy mezi kosodřevinou. Dalším světlým bodem výpravy se stala kofola v Bílém Potoce, která Daně asi nechutnala, protože ji raději vylila na sebe. A ještě trocha statistiky, která nikoho nezabije: vzdálenost 11,7 km, pohyb 4 hodiny 15 minut, přestávky 4 hodiny 20 minut, průměrná rychlost bez přestávek 2,8 km/h, průměrná rychlost celková 1,4 km/h, to vše prozradila moderní technika GPS. Po večeři hráli v kempu pod přístřeškem jiní táborníci a když přestali, holky si vzali svoji kytaru. Hráli někde stranou a při ukládání kytary do mého stanu jsem se raději nedíval na hodinky.

Ačkoliv to tak úplně nevypadalo, v pondělí byl odpočinkový den. Jirka s Mirkem nejprve vykoupili ve Varíně oba hlavní obchody a po snídani jsme odjeli autobusem opět do Štefanové. Tentokrát nás čekaly Diery, úzké rokle vymleté potokem ve vápencovém masivu. Ve Štefanové Kajky opakovaně zkoušely uplatnit ceduli s nápisem SABOTÁŽ, kterou jsem předtím zabavil, ale spolunocležník Fífa ji zrádně vrátil. Odpor zlomila silná vůle vedení a také několik zastávek u občerstvoven a prodejen suvenýrů. Jen jsme došli na horní okraj Horních Dier, Fífa začal brblat, že ten nejhezčí úsek zůstává nad námi a že on to ví, protože tam byli o letošních prázdninách s rodiči. Nikdo ale nebyl ochoten si zajít, tak jsme raději poobědvali. Dámy nabídly po mnoha předchozích trapných pokusech lukrativní sázku, na kterou jsem přistoupil, takže čtyři účastnice dostaly přilepšení k obědu a za to mi celou cestu Dierami opakovaně sdělovaly, že mě nenávidí. V Dierách záhy došlo na žebříky nad různými vodopády, někteří jsme až chrochtali nadšením. Obdobné potěšení vzbudila Kofola v opravené roubence Podžiar, kde někteří vyzkoušeli i půvaby místní kadibudky. Cestou do Dolních Dier jsme ještě odbočili do krátkých, ale dramatických Nových Dier.

V Bílém Potoce jsme se rozhodli zajít v Terchové k Jánošíkově soše. Tím se širokému klubu Jánošíkových ctitelek splnilo velké tajné přání, takže ještě pod kopcem se klaněly nápisu se jménem slavného zbojníka. Na kopec vyběhly skoro rychlostí světla (c = 300 000 km/s) a snad i Jánošíkovy boty líbaly. U rozpustilé mládeže se dá pochopit, že válela z kopce sudy, ale kouzlem místa a okamžiku se nechal strnout i seriózní muž Mirek. Večer jsme zálibně pozorovali bouři zuřící nad Velkou Fatrou a osvětlující celý obzor, bouře však nedodržela obvyklý západní směr a záhy se přihnala nad nás. Zrovna jsem se převlékal ve stanu, když vichr přešel ve slejvák, takže o okolním dění se jen dohaduji. Zatímco jsem držel předsíň, aby ji neodnesl vítr, Kajky se schovaly na dámských záchodech. Svědci tvrdí, že si odložily batohy do umyvadel a ešusy na poličky pro hygienické potřeby. Po dešti jsme snědli stydnoucí večeři a Kajky zmizely nalehko, bez pláštěnek v kempové restauraci, prý a snad na kofolu pro zahřátí. Se svými životními zkušenostmi jsem se zahřál raději teplým oblečením… Po jejich návratu jsme zalézali, nazítří jsme mířili na hlavní horský hřeben.

Úterní cesta po hřebenech začala tradiční jízdou autobusem, tentokrát do Vrátné k dolní stanici lanovky. Když jsem prozradil to sladké tajemství, že nebudeme šplhat dvě hodiny vzhůru pod lanovkou, ale svezeme se, Kajky skandovaly tak mohutně, že se přidal i řidič autobusu. Křesílka na horní stanici lanovky jsme jen vyzkoušeli a záhy už jsme stoupali na vrchol Veľkého Kriváně, s 1709 metry nad mořem nejvyšší kopeček Malé Fatry. Po včerejší bouři ani památky, jen se ochladilo a dost foukalo. O hřebenovce se zase tak moc nedá napsat. Hřebenovku a cestu po vrstevnici už si nikdo neplete, ale musíme přiznat, že řada vedlejších kopečků je v mapě naznačena dost nenápadně. Tak jsme pochodovali, občas se cpali, nepřehlédli jsme množství čučoriedek hned u cesty a užívali si nádherné výhledy na vedlejší hřebeny i do údolí. Přes Malý Kriváň a další kóty, z nichž jedna se jmenovala třeba Stratenec, jsme se dostali až na Suchý. Odkud už cesta jen klesala, ale když jsme viděli chatu pod Suchým v hloubi pod sebou, Fífa trefně poznamenal do vrcholové knihy: „Ta chata je daleko!“ K urychlení postupu jsem na rozcestí se žlutou značkou vyhlásil sestupovou prémii, která opravdu není neplacenou reklamou jisté nápojové firmy: příchod k chatě do půl hodiny, tedy v čase podle rozcestníku za malou kofolu, do 20 minut za velkou kofolu. Přiznávám, že jsme byli u chaty za neuvěřitelných 15 minut a čas ušetřený při sestupu jsme promarnili na chatě. S ohledem na příznivý čas jsme odmítli kratší cestu a sveřepě pokračovali po červené. V nezajímavých smrčinách se Kajky zabavily diskusemi o kvalitách českého i světového filmu, které navázaly na dřívější probírání školních i jiných témat.

Pak se vrstevnicová cesta zlomila směrem dolů a po čase, který se nám zdál nepřiměřený, se vlevo pod námi objevily průhledy na Váh a poté před námi zdivo zříceniny Starého hradu. Jana, zásadová odpůrkyně návštěv všech hradů, zámků a podobných divných míst, si posléze dokonce stěžovala, že jsme si Starý hrad neprohlédli dostatečně, protože jsem nedovolil lézt ke všem zdem. Pod hradem se nenacházela zkratka naznačená v mapě, takže jsme poctivě kolem Váhu s výhledem na mohutnou zříceninu Strečno na protějším břehu prošli po silnici až do Varína a do kempu. Vrátili jsme se přesně se soumrakem. Po večeři došlo opět na hraní na kytaru, při kterém jsem si uvědomil, jak moc se proměnil vkus. Žádné trampské odrhovačky, žádný Nedvěd, žádný Žalman, z Nohavici jen Darmoděj, ale samé nové písně i skladby v angličtině. Při zalézání do spacáku jsem projevil přání, aby hra nepřesáhla půlnoc, takže jsem ji pak v jednu hodinu zatrhl. Zpěvačky se tvářily dotčeně, že jsem překazil mezinárodní událost: Češi zpívali s Němkami na Slovensku anglické písně…

Pozorovav po návratu z hřebene jistou sešlost účastnic, slevil jsem z plánu na středeční výstup na Stoh, opět o pár metrů nad Sněžku, a počítal jsem s vycházkou na BobotyTiesňavách, pouhý kilometr nad moře. Kajky proto s nadšením uvítaly ranní deštík, který překazil i tyto plány. Když se nám podařilo překvapivě sbalit, vyrazili jsme tedy autobusem na kraj Žiliny na Budatínský zámek. Před pěti lety mě v něm celkem zaujala výstava drotárstva (drátenictví), ale teď jsme se kvůli opravě zámku museli spokojit jen se dvěma malými výstavami. Obtěžkáni batohy jsme se doploužili na žilinské nádraží a už nalehko jsme zamířili do plaveckého bazénu. Voda byla mokrá, ale i když v ní neplavaly kry, k bodu varu měla hodně daleko. Kajkám se i tak líbila a strávili jsme zde několik hodin. Foťák jsem nechal v šatně, takže snímky zmoklých slepic, totiž Kajek neexistují. Po koupeli už jsme si vybírali restauraci, ve které bychom utratili zbytek slovenských bankovek i mincí, což se nám několika chody podařilo. Jen jeden můj chod mi neudělal velkou radost, protože se ho týkala ona sázka uzavřená v Dierách. Vyzvedli jsme batohy, nechali Mirka, Danu a Báru na stráži a vyrazili do víru nočního velkoměsta. Tedy aby nedošlo k mýlce, jen jsme se tak toulali ztemnělými ulicemi. Při závěrečné hře na kytaru jsme pozorovali jednoho zoufalce, co asi sedmkrát vyšel z herny vybrat peníze z bankomatu, aby měl na zábavu.

Vlak přijel přesně včas, pasová kontrola na nás zapomněla, do Prahy jsme přijeli na minutu přesně, vlak z Prahy domů se také držel jízdního řádu a ještě nám zbyl jeden pondělní chleba a něco dalšího jídla. Závěr tedy byl stejně úspěšný jako celá akce.

Jakou výpravu si tak naplánujeme na příští rok? Trek kolem nepálských osmitisícových Annapuren a do buddhistických chrámů? V Peru k Huascaranu, na kterém v roce 1970 zahynula česká horolezecká výprava? V Africe z tropů až na ledovcový vrchol Kilimanžára? V Rusku na Altaj, nebo na Kavkaz, k čečenským separatistům? Nebo Vysoké Tatry? A co takhle přechod Krkonoš? A mohli bychom vyjet i do Divoké Šárky …

 

Zpravodajství Agentury JJP (Jeden Jirka povídal)

·         Kajky strávily tak roztodivná prázdninová dobrodružství, že nám na jejich zaznamenání nestačí paměť (počítačová samozřejmě, na co hned nemyslíte?). Tak jen namátkou: Jana s Maruškou se prý na drsném táboře v Posázaví koupaly v jakési bahnité louži, Lucka s Fífou si užili Malou Fatru letos dokonce dvakrát, Tereza odjela z Řecka a pak v něm vypukly rozsáhlé požáry a Vítek se odjel zchladit do severské Skandinávie.

·         Jirka věnoval část léta bádání v badatelně státního archivu, kde našel řadu zajímavostí o hostivické historii. Tak starousedlíci pozor, aby nevěděl něco pěkného o vašem pradědečkovi…

·         Laďka se tak chystala na tábor, až na něj nakonec nejela. V den odjezdu jsem jí psal SMSku o stanech a obratem přišla odpověď: „Stany nebereme, Laďku nebereme.“ Laďka totiž podnikla dobrodružnou výpravu českým zdravotnictvím.

·         K největším urážkám prý patří výrok: „Ty fotíš jak Jirka.“ Agentura JJP ale nevěří, že by někdo mohl fotit tak moc a tak skvěle…

 

Kde to bylo – kde to je

 

Nový starý snímek slaví právě své 60. narozeniny. V roce 1947 totiž byla otevřena nová mateřská škola vybudo­vaná z vyřazeného dřevěného baráku. V této školce jsem byl ve svých předškolních letech jen párkrát na divadelním před­stavení a dnes už stavba vůbec nestojí. Kde že se ale celé půl­století nacházela?

 

Starý obrázek v Kajčím křiku 7–8? Neskutečně jednoduché, že? Škola a bývalá Dlabačova vila (dům čp. 140) v Komenského ulici od jihu, před přestavbou školy a výstavbou rodinných domů…

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

13. ročník – 178. číslo, vychází 3. září 2007

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka

Kajky na internetu: http://www.volny.cz/kajky.hostivice, http://www.volny.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice

 

 

Přihláška na akci

 

 

Přihlašuji se k účasti na 24-hodinovce Až na dno od 14. do 16. září 2007 ve Vraném nad Vltavou ve výpravě zajišťované oddílem Kajky.

 

Jméno:

 

Souhlasím s účastí mého dítěte na této akci.

Podpis rodiče: