Pozvánka oddílu KAJKY na listopad 2007

Schůzky probíhají v klubovně ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin a jmenují se takto:

  1. listopadu –   7. – Za divadelní oponou

  8. listopadu –   8. – Lesní zeleň v zimě

15. listopadu –   9. – Porazíme a překvapíme rodiče?

22. listopadu – 10. – Chystáme se za blanickými rytíři

29. listopadu – 11. – Ptačí krmítka

 

Výprava za pražskými pověstmi…

se kvůli Ladčině nemoci odkládá, pravděpodobně na jaro.

 

Dřevní neděle pro rodiče v neděli 11. listopadu

Dřevní neděle 4. listopadu s velkými Kajkami skončila jen polovičním úspěchem: nařezali jsme připravené dřevo, ale naštípat se povedlo jen polovinu. Aby nám nebylo v klubovně přes zimu poněkud nastydlo, prosíme o pomoc tentokrát rodiče, hlavně silné tatínky. Dřevo je kvalitní, sukovité, takže každému umožní vymlátit ze sebe vztek, naštvání a vůbec všechna špatná rozpoložení – a navíc zadarmo! Prosíme, přijďte v neděli 11. listopadu od 9 hodin do klubovny, a jestli máte, vezměte s sebou svoji sekyrku. Těm oddílovým se minulé štípání nějak nelíbilo…

 

Čtrnáct let Kajek v sobotu 17. listopadu (724.)

V sobotu 17. listopadu uplyne již celých 14 let od slavné chvíle, kdy Vašek, Rosnička, Jana, Jirka a další, které si nepamatuji, vymysleli, že se náš oddíl bude jmenovat Kajky. Nárok na občanský průkaz získá oddíl až za rok, ale i tak kajčí narozeniny společně oslavíme…

Akce začíná v 9 hodin u klubovny, dopoledne se vydáme ke Stromu úmluvy. Společně poobědváme a pak už se těšíme ve 13 hodin na rodiče, kteří vytvoří silný tým na klání Kajek s rodiči. Opět po roce se v řadě oddílových soutěží ukáže, zda jsou lepší Kajky či rodiče. Rodiče, loni jste vyhráli, obhájíte? Kajky, odčiníte loňskou porážku? Oslavu zakončí tradiční hody, tentokrát citronové (a netvařte se kysele!). Přineste si každý balíček více kousků na ochutnání ostatním, nejlépe vlastnoručně vyrobeným. Jen Jirka a největší nešikové mohou jen tak něco koupit v obchodě.

 

Víkendovka ve Vlašimi od pátku 23. do neděle 25. listopadu (725.)

Listopadová víkendovka nás nasměruje do kraje blanických rytířů, do Vlašimi. Našim dočasným domovem se stane Podblanické ekocentrum, takže nás čeká teplo a postele, ale spacáky a další obvyklé vybavení si vezměte vlastní. Nezapomeňte na přezůvky!

Před víkendovkou se srazíme v pátek 23. listopadu v 16:00 hodin na hostivickém nádraží, po akci se rozrazíme v neděli 25. listopadu v 16:45 hodin opět na nádraží.

Kdo si chce užít celých 175 500 vteřin skvělé oddílové akce, odevzdá nejpozději v sobotu 17. listopadu na oddílových oslavách přihlášku a účastnický poplatek 250 Kč.

 

Oddílové zprávy

 

STOvka

Na podzimních prázdninách skončila soutěž tělesné obratnosti. Letos jsme zaznamenali u řady z vás výrazné zlepšení. Všichni, kdo dosáhli alespoň 50 bodů získávají diplom a jejich výsledek je v následující tabulce. Ostatní se na svůj výkon mohou podívat v klubovně.

Ke splnění úkolu do Zálesáka je třeba 80 bodů, takže to některým uteklo o fous …

 

Jana

95 b.

 

Terka M.

77 b.

 

Jáchym

69 b.

Pepa

92 b.

 

Terka S.

76 b.

 

Maruška

67 b.

Vojta

82 b.

 

Vítek

75 b.

 

Pavlínka

53 b.

 

 

 

Dana

73 b.

 

Terka J.

53 b.

 

 

 

Kačka

73 b.

 

 

Alena

 

Mistr uzlování

Soutěž o mistra uzlování proběhla jako obvykle na podzimních prázdninách v Jablonci. Tereza M. překonala svůj loňský neuvěřitelný celkový rekord o nějakou tu vteřinu, i když už se to zdálo být nemožné. Zlepšila i rekordy v uzlech, které jsou složitější a obvykle trvají déle. Jen poslední rekordy staré gardy zůstávají ještě v platnosti. Druhý nejlepší čas dosáhla Jana, ale protože obě už titul Mistra získaly, letošním Mistrem uzlování se stal Fífa. Tady je jeho výsledek (všechny časy jsou v týdnech nebo takových nějakých časových jednotkách) a přehled všech celkových rekordů:

 

 

normálně

poslepu

 

ambulanční

dračí

lodní

rybářský

škotový

zkracovačka

ambulanční

dračí

lodní

rybářský

škotový

zkracovačka

celkový
součet

Fífa

2,92

1,87

0,84

7,77

2,77

2,59

1,14

2,22

0,60

15,52

5,21

3,98

47,43

celkový rekord

1,39

1,26

0,31

2,24

1,89

1,14

1,14

1,22

0,40

2,57

2,02

1,66

18,16

Tereza M.

Tereza M.

Tereza S.

Tereza M.

Tereza M.

Tereza M.

Fífa

Jana S.

Tereza M.

Tereza M.

Tereza M.

Tereza M.

Tereza M.

 

Chválíme

·                 za krásný zápis do kroniky Vítka a Pavlínku, Fífu a Kubu a Adama rovnou za 3 zápisy,

·                 Danu, Janu a Marušku za pomoc při natírání prken na obložení pro klubovny,

·                 největší Kajky Vaška, Ondru, Milana, Verunku M., Terku H., Dádu, … a velkou Terku M. za pomoc při přípravě dřeva na zimu a úklidu kolem klubovny,

·                 Alíka, Báru, Danu, Janu, Marušku a Terku za zvládnutý začátek schůzky a utahání Kajek, když Laďka kvůli nemoci nemohla přijít.

 

Nové rubriky v kronice

Fotografie měsíce

Bude mít své místo v kronice vždy na začátku měsíce za Kajčím křikem. Mělo by se jednat o fotku, která vystihuje daný měsíc. Je jedno, zda je na ní něco z kajčí akce, pohled do přírody, přírodní detail nebo třeba ukázka tradičních lidových zvyků daného měsíce. Fotku do výběru pro daný měsíc může přihlásit kterákoliv Kajka, je-li jejím autorem, někdo z členů nebo vedoucích, když s tím autor souhlasí. Fotky vyvěsíme v klubovně a společným tajným hlasováním vybereme tu, která se ve větším formátu a na lepším papíře stane fotkou měsíce.

Pro září jsem již několik fotek vybrala, takže do 17. listopadu můžete hlasovat (to se týká i zájemců z řad rodičů, lístky však musí do krabičky vhazovat osobně). Zde jsou fotky v černobílé podobě, barevně je najdete na nástěnce v klubovně i s čísly a krabičkou pro hlasování. Každý smí udělit hlas jen jedné fotce.

Pro říjen již necháme výběr možných fotek i na vás. Fotky stačí v rozměru 6×9 či lépe 9×13 centimetrů vytisknout i obyčejnou barevnou tiskárnou (foto či jiný lepší papír není také nutný) a přinést do 15. listopadu do klubovny. Vítěznou fotku určíme do 22. listopadu a od autora si ji vyžádáme digitálně ke zpracování do kroniky.

V dalších měsících bude fotky možné nosit průběžně, vždy nejpozději do druhé schůzky v následujícím měsíci, abychom je na třetí schůzce vyhodnotili a uvolnili nástěnku pro další měsíc.

Alena

Obrázek měsíce

Protože fotit budou asi spíše starší Kajky, zařazujeme i druhou novou rubriku, která je opravdu pro každého.

Od září se v kronice vždy na konci měsíce objevují smějící se obličejíčky v docházce. Nad tabulkou zbude vždy nějaké místo. A právě zde by měl vždy některý dobrovolník nakreslit obrázek měsíce. Může to být jeden motiv nebo i sestava obrázků, ale opět jako u fotek by obrázek měl vystihnout něco z uplynulého měsíce. Hledáme tedy zájemce o kreslení obrázku měsíce za září a říjen, následně pak vždy jednoho na měsíc. Můžete se hlásit i dopředu. Neočekáváme malby dosahující kvalit Mikoláše Alše, Zdeňka Buriana či Vojtěcha Hynaise (ten maloval oponu Národního divadla). Zapojit se může skutečně každý, tím vzniká příležitost i pro nejmenší, kteří ještě neumí pořádně psát, aby se mohli do tvorby společné kroniky zapojit.

Alena

 

Soutěž od Alíka vyhodnocena!

Fotky našich miláčků hodnotily Kajky, které žádnou svou fotku svého oblíbence nepřinesly. Nejvíce hlasů získal Terčin pes Fany, o druhé místo se dělí společně Jáchymův šnek Šmudla, Jáchymova Jůlinka a Terčina kočka Amálka. Tady jsou obrázky vítězných mazlíčků:

 

Stříbrná nit

Odesílali jsme úkoly za září a říjen – měření hub (měřili Terka S., Jáchym, Jana, Dana a Pepa a zprávu napsala Jana), jak daleko bydlíme od přírody (vzdálenost z domova do přírody odkrokovali Pavlínka, Terka M. a Vítek) a nouzový obojek s vodítkem pro Káju pouze z přírodních materiálů (obrázky nakreslili Lucinka, Pavlínka, Pepa, Kačka a Matylda). Vyhodnocení se dozvíme za měsíc.

Abychom měli o zadání i plněných úkolech lepší přehled, vznikla nová rubrika na webových stránkách Kajek. Ve Stříbrné niti si tak můžete kdykoliv přečíst aktuální úkoly i se podívat na fotky a poznámky z jejich plnění a zjistit, co máme hotovo a co je vhodné dodělat.

Úspěšně jsme zvládli přípravy loutkového divadla, tak přinášíme několik fotek z výroby loutek.

NOVÉ

 

ZADÁNÍ

 

Nové zadání

7.       Vztah k bezbranným tvorům je vždy charakteristický pro určitý stupeň vývoje nejen společnosti, ale i jednotlivce. Tento celospolečenský postoj je také zpravidla zapracován do mravních kodexů každého lidského uskupení a záleží jen na lidech, zda se mnohdy i nepsanými zásadami řídí či ne. Pokud se však někdo vymyká určitým zvyklostem, vždy je nápadný, pro okolí nepřijatelný, odsouzeníhodný,...

V nedávné době třeba veřejnou diskusi rozvířilo zacházení se zvířaty - již nejen jejich ochránci upozorňují na případy krutého nakládání, tohoto tématu si čím dál více začínají všímat sdělovací prostředky a dokonce již poslanci a státní orgány. Zdá se, že si i naše společnost začíná uvědomovat, že zvířata nejsou pouhá „boží hovádka“ či „němé tváře“, že i ony mají svůj svět jenom trochu jiný než je ten náš.

Ostatně, jistě jste o tomto tématu doma, ve škole,... v různých souvislostech slyšeli, stačí si to jen uvědomit a ujasnit. Nestačí si však jen pomyslet „to by se nemělo dělat“, každý člověk by měl mít sílu a odvahu také veřejně vystoupit na obranu těch, kteří tuto možnost nemají.

Vaším cílem proto bude společně vybrat případy krutého zacházení se zvířaty, o kterých jste buď slyšeli či snad někde viděli nejen ve světě, ale i ve vašem blízkém okolí. A když už jsme u toho, víte co dělat, když se s nějakým takovým případem setkáte ve skutečnosti?

8.       Odborníci v oblasti ochrany přírody velmi rádi užívají pojem „krajinný ráz“ (podle zákona je to „zejména přírodní, kulturní a historická charakteristika místa či oblasti“), když však mají několika slovy vysvětlit, co to tedy vlastně je, tak zpravidla rozhodí rukama a prohlásí „to je složité...“. Je to pravda, posuzování krajinného rázu je velká věda, vypracovávají se k tomu rozsáhlé posudky a může to být i důvod zamítnutí vybudování některých staveb.

Protože však vím, že oproti spolužákům vy máte v tomto základním pojmu jasno, moc prosím: pošlete nám stručný popis krajinného rázu buď vašeho působiště nebo místa, které všichni dobře znáte. Samozřejmě netrváme na výhradně slovním popisu tak náročného pojmu, klidně můžete ono místo charakterizovat i graficky. Předpokládáme však, že vaše práce nám jednoznačně popíše jedno místo v naší republice, kde „zemský ráj to na pohled“ tak, že hned budeme vědět, kde to je.

9.       Sice si myslíme, že zima je již pomalu zde, ale ta pravá zima nás nejspíše čeká. Teprve v únoru (ještě je mráz, sníh a jaro daleko) je pro přírodu nejhorší období, kdy lesní zvěři i ptákům pomalu docházejí síly i zásoby, stahují se k obydlím,... a nebo také hynou. Právě v té chvíli obětaví lesníci tahají do krmelců alespoň seno, žaludy, kaštany,... a vy se můžete připojit tím, že budete přikrmovat ptačí kamarády.

Na toto období je dobré se připravit předem a proto bude vaším cílem vlastnoručně vytvořit a nainstalovat krmítko pro ptáky - je velké množství různých druhů (od těch velmi jednoduchých, které zvládne opravdu každý, až po náročné řemeslné výrobky pro zkušené kutily) a tak si můžete sami vybrat, na co si troufnete. Věřím, že v zimním období ocení ptačí kamarádi vaši pomoc a budou právě to vaše krmítko hojně navštěvovat.

 

Odpovědi na tyto úkoly předejte k odeslání nejpozději ve čtvrtek 3. ledna 2008.

Alena

 

Stalo se

 

Natírání prken pro klubovnu

Vždy, když přišel starej Kajka Petr N. do klubovny, snil o tom, že se dům zateplí. A po loňském obkladu patra letos došlo i na naše přízemí a stejně jako loni jsme slíbili nátěr obkládacího dřeva. Na poplašnou SMSku se tentokrát nechaly nachytat a pomoct přišly Maruška, Jana a Dana. Tereza M. napsala odpověď, ze které ještě teď nevím, jestli chtěla přijít, nebo ne: „No, asi se mnou nepočítejte na 100 %. Možná, ale jisté to fakt není.“ Tedy, ze začátku ta svatá trojice pomáhala, ale pak se vše poněkud zvrhlo a prknem z šestého balíku jsem ty dobrodějky raději vyhnal. Každopádně však uděluji malé, naprosto bezvýznamné, noc neříkající a lehko smazatelné plus a zapisuji do výkazů dvě hodiny práce pro klubovnu.

Před sestavením tohoto Kajčího křiku řemeslníci obklad dokončili, takže už ho všichni mohli obdivovat…

 

Hostivická drakiáda

Sluníčko krásně svítilo, vítr lehce pofukoval a my chystali doprovodné úkoly drakiády. Lucka s Bárou se ujaly zapisování dětí a vydávání kartiček pro soutěže, Terka M. zatloukla dračí hlavy pro házení obručí, Jana H. si nachystala spící draky pro házení na cíl, Jana S. a Maruška papíry na skládání vlaštovek, Verunka bludiště z dračích hlav a Terka H. listy na barevné přírodní dráčky, Laďka vše upřesňovala a Milan pomáhal, kde bylo třeba. Brzy po nás přicházeli od místa srazu účastníci. Buď počasí a propagace nalákala tolik dětí, nebo Jirka u srazu odchytil všechny kolemjdoucí včetně půlky sídliště. Na místo leteckého srazu totiž přicházel stálý proud dětí s rodiči a draky, za chvíli jich bylo všude plno a po přístupové cestě se blížili další. I když se některým drakům nechtělo moc vysoko, obloha se plnila létajícími objekty. Letový provoz nám zhoustl natolik, že i navigátoři z Ruzyně by měli plné ruce práce. Občas se draci vzájemně zamotali, případně se stáhli k zemi. Daně se Zuzkou drak nelétal, tak měly dost času najít nejvýše létajícího draka a draka, který vyváděl samé psí kusy.

Asi po hodině zábavy nastalo vyhodnocení soutěží a udílení medailí za nejmenšího a největšího draka, draka s nejdelším ocasem, nejhezčího vlastnoručně vyrobeného draka a udělení specielní medaile pro nejmladšího účastníka. Na každého, kdo se zapojil do doplňkových dračích a leteckých úkolů, čekal diplom a nějaká pozornost.

Ještě když jsme měli uklizeno a odcházeli k domovům, loučilo se s námi několik draků plachtících vysoko nad obzorem.

Alena

 

Světový ptačí festival

Na pozorování ptáků u rybníků se nechalo nalákat jen několik lidí. Z Kajek Maruška, Terka M., Jirka a Alena. Pod vedením Oty a později i Pavla a Jany jsme obešli všechny rybníky. Litovčák krátce před vycházkou začali vypouštět, ale ještě byla hladina po celé ploše, takže na „bahňáky“ bylo brzo. Pozorovali jsme tedy hlavně tradiční labutě, kachny a lysky. Mezi nimi se objevilo i několik slípek zelenonohých, chocholaček a poláků velkých. Kromě nich se nám předvedly volavky popelavé a na Kale jedna kachnička mandarinská. Ta nám dala při pozorování dost zabrat, protože na dálku vypadala jako plující odpadek.

Alena

 

Kde to bylo – kde to je

 

Fotka na tomto obrázku je z října roku 1969. Největší dům na obrázku se skoro nezměnil, ale jeho okolí takto určitě neznáte. Jakou část Hostivice snímek zachytil?

 

Starý obrázek ze samého počátku 20. století otištěný v minulém Kajčím křiku zachytil bývalou Dlabačovu vilu v Komenského ulici hned vedle staré školy. Ano, je to přesně tam, co mnozí z vás pamatují už jen věčné staveniště…

 

Reportáž z podzimních prázdnin a z historických vycházek a oblíbené Zpravodajství Agentury JJP přineseme až v dalším Kajčím křiku. Může za to pokročilá večerní hodina a celková sešlost hlavního redaktora…

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

13. ročník – 181. číslo, vychází 8. listopadu 2007

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka

Kajky na internetu: http://www.volny.cz/kajky.hostivice, http://www.volny.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice

 

 

Přihláška na akci

 

 

Přihlašuji se k účasti na víkendovce ve Vlašimi od 23. do 25. listopadu 2007 pořádané oddílem Kajky Hostivice.

 

Jméno:

 

Souhlasím s účastí mého dítěte na této akci.

Podpis rodiče: