Pozvánka oddílu KAJKY na prosinec 2007

Schůzky probíhají v klubovně ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin a jmenují se takto:

  6. prosince – 12. – Hostivická krajina

13. prosince – 13. – Tajemná svatá Lucie

20. prosince – 14. – Chystáme hostinu pro zvířátka

 

Den lidových řemesel v sobotu 1. prosince (725.)

Den lidových řemesel v klubovně vypukne v sobotu 1. prosince v 9 hodin a zapukne stejný den v 16 hodin. Čeká nás řada činností, při kterých přijdou ke slovu šikovné ruce, přemýšlivá hlava a při troše štěstí i obvazy a další vybavení. K úspěchu budete potřebovat ještě pomeranč, jablko, svíčky, mašle, větve ze smrku nebo tůje, želé bonbony, nůž a další pomůcky, co vás napadnou. Oběd vaříme společně.

Rodiče ochotné poskytnout nám několik kiloJoulů práce vykonané pohybem železného hmotného bodu na dřevěné páce po křivce končící v hmotě dřevěných špalků rádi uvítáme během celého dopoledne. Dřevník se sice již poněkud naplnil, ale stejně by bylo dobré do něj přesunout i zbytek špalků upravených na normalizovanou kamnovou velikost.

 

Hostivické světélkování v sobotu 8. prosince

Hostivické světélkování je velkou předvánoční společnou akcí mnoha místních skupin včetně Kajek. Probíhá od 14:30 hodin ve staré škole a pokračuje od 17 hodin průvodem světélek, zahájením výstavy na zámku a poté koncertem v kostele. Kdo akci zažil loni, ví, o co jde, a určitě přijde, kdo se loni nezúčastnil, nesmí letos chybět!

 

Výprava za vodními mlýny v sobotu 15. prosince (726.)

Předvánoční výprava za vodními mlýny na Kačáku začíná v sobotu 15. prosince v 9:44 hodin na zastávce na náměstí před samoobsluhou F+F; kdo přijde pozdě, bude muset doběhnout autobus do Unhoště. Když neumrzneme a nesežerou nás medvědi ani krtci, vrátíme se, na zastávku před LIDLem v 16:16 hodin. S sebou obvyklé vybavení na jednodenní akce. Účastnický poplatek se bude vybírat v závěru akce tak, aby pokryl náklady na jízdné, případně další výdaje. Jedna Anežka česká nebo jedna kovová Praha by měly stačit.

 

Vánoce pro zvířátka i Kajky v sobotu 22. prosince (727.)

Oddílová vánoční schůzka má už od minulého tisíciletí s výjimkou loňského roku neměnnou podobu: nejprve připravíme slavnostní hostinu pro zvířata v lese a pak oslavíme Vánoce v klubovně (vánoční zvyky, koledy, cukroví, dárky, …). Začínáme ve 14 hodin u bývalé samoobsluhy Na Pískách, s sebou přineste dobroty pro zvířátka vyráběné společně na schůzce i ty, které si nachystáte doma. Cukroví a dárky pro kamarády (nezapomeňte na Káju!) můžete přinést už na předcházející schůzku, abyste je nemuseli tahat po lese. Skončíme v 18 hodin v klubovně.

 

Oddílové zprávy

 

Chválíme

·               za krásný zápis do kroniky Janu a Marušku,

·               Lucinku za obrázek měsíce října,

·               paní Šafaříkovou (maminku Adama a Matěje), Pavlovy rodiče i Irenu (maminku Vojty, Pepy a Jáchyma) za pomoc se štípáním dříví,

·               všechny Kajky, které se podílely na výrobě loutek a pak s nimi sehrály zajímavá divadelní představení,

 

Fotografie měsíce

 

Po sečtení hlasů se fotkou měsíce září stala pavučina, kterou fotila Alena. Pavučina získala celkem 4 hlasy, po 3 hlasech obdržely: Vojta dělá most do STOvky od Jany, Terka s maxihoubou od Dany a řada hříbků od Terky.

Na říjen se sešlo jen šest fotek (všechny od Aleny a Jirky), jejichž vyhodnocení není při psaní Kajčího křiku ještě hotové.

Fotky pro listopad můžete nosit do 13. prosince. Těším se na záplavu fotek od vás, náš počítač mnoho listopadových fotek nenabízí!

Alena

Pohledy do přírody

Pohledy do přírody se jmenuje fotosoutěž ČSOP a Lesů ČR. Každý rok jsou vyhlášena 4 témata a zapojit se může úplně každý. Letos jsme poslali do soutěže 10 fotek. Nejvíce nám sedlo téma Setkání v lese, kam Jana H. zařadila Páření běloskvrnáče pampeliškového, Terka M.: Setkání brouků a Hra barev, Alena: Dobrou vydří chuť a Hlava ještěrky. Na téma Zázrační stavitelé jsme vytvořily: Terka M.: Důmyslná, krásná a jedinečná pochoutka a Alena: Pavučina. Prameny a studánky oslovily Terku M. s fotkami Voda je živel, ale ze všech nejkrásnější a Křišťálový pramen Křivoklátska. Poslední téma Učíme se od přírody bylo náročnější, Terka M. vytvořila fotku Matka příroda se vyzná v sochařství.

 

Po zveřejnění výsledků jsme zjistili, že dvě naše fotky se umístily ve svých věkových kategoriích a tématech mezi nejlepšími. Křišťálový pramen Křivoklátska obsadil 2. místo a fotka Dobrou vydří chuť dokonce vyhrála.

Další ročník Pohledů do přírody bude probíhat příští rok a tentokrát témata dáme určitě vědět včas.

Alena

Omluva

Omlouváme se Terce a její kočičce za uvedení špatného jména. Zívající kočička na druhém místě v soutěži od Alíka se správně jmenuje Adélka.

Alena

Výběrové řízení na novou hlavičku Kajčího křiku

Od příštího čísla opět Kajčí křik změní svou hlavičku, tedy obrázek na začátku první stránky. Jak bude vypadat, to záleží hlavně na vás. Do čtvrtka 13. prosince očekáváme vaše návrhy a hned na této schůzce je vyhodnotíme. Návrhy musí obsahovat nápis „Kajčí křik“, letopočet 2008(!), znak Kajek a místo, do kterého se bude doplňovat číslo vydání. Vše ostatní je na vás…

 

Stříbrná nit

 

Dostali jsme diplom a několik odměn (dalekohled, lupu, hlavolam a puzzle veverky) za účast a 8. místo v loňském ročníku. Vše je v klubovně a určitě to na výpravách a dalších akcích použijeme.

Na hodnocení prvních tří úkolů letošního roku si musíme ještě pár dní počkat, stejně jako na zadání úkolů na prosinec a leden (10 až 12). Možná vše přineseme už na den lidových řemesel, nejpozději na následující schůzku.

Poslední týden zbývá na dokončení a odeslání námětů z října – jehličnany podle délky jehlic už jsou odeslané (zprávu napsaly Kristýnka a Verunka, listů se žebříčky jehličnanů dle délky jehlic vzniklo hned pět a tak doufáme, že si z toho alespoň něco pamatujete), hostivické elektrárně se společně nevěnujeme, výroba loutek a divadlo – na poslední schůzce jednotlivé tvůrčí skupinky začaly chystat zprávy s fotkami pro odeslání, vše dokončíme snad ještě před rozdáním tohoto Kajčího křiku. Pokud chceš k těmto úkolům ještě něco doplnit, přines to co nejdříve, ať to k odpovědím stihneme včas přidat (i případné další poznámky k jehličnanům se dají ještě doposlat).

Loutkové divadlo patřilo zatím k nejúspěšnějším námětům Stříbrné nitě. Tedy alespoň podle nás, kteří můžeme pozorovat, jak vás úkol baví a kolik jste mu ochotni věnovat času (zde si některé dokonce stěžovaly na jeho nedostatek pro přípravu). Věnujeme tedy volný prostor místo nového zadání, které ještě není, fotkám z divadelních premiér (některá představení měla dokonce dvě premiéry s různými vodiči loutek).

Kačka, Lucinka, Matylda, Terka a Terka: Jak velrybu bolel zub

Adam, Jáchym, Kuba, Matěj, Pepa a Vojta: Fotbal

Alík, Bára, Dana, Jana, Maruška a Terka: Jak se drak vegetarián učil vařit princezny

Pavel, Pavlínka, Vítek: Kočka s myší spolu hospodařit nemůžou!

S úkoly na listopad a prosinec teprve začínáme. Na poslední listopadové schůzce chceme vyrábět tuková krmítka pro ptáčky a na některé schůzce v prosinci se dostaneme ke krajinnému rázu Hostivice. Můžeš tedy předem přemýšlet, co za krajinu je u nás typické a jak to vyjádřit slovně, básní, obrázkem či třeba koláží. Pokud bys chtěl použít fotky, je nejvyšší čas vyrazit s foťákem na procházku. Posledním úkolem je zjistit případy krutého zacházení se zvířaty – společně po nich pátrat nebudeme, ale třeba Terka už začala rozhovor s Kájou, který byl, než si našel Laďku, předchozími majiteli týrán. Co bys udělal, kdybys týrané zvířátko viděl?

Alena

 

Stalo se,

 

že rubrika Stalo se bude až v příštím roce. Protože už je nepopsaných akcí hodně, určitě to bude stát za to!

 

Zpravodajství Agentury JJP (Jeden Jirka povídal)

·        Střední Kajky prý mají na internetu svůj vlastní blog, na kterém vystavují své fotky. Tedy fotky, které pořídily, nejen ty, na kterých jsou. Jen adresu nějak nechtějí prozradit… Takže úspěšnému pátrači/rozvědčíkovi/donašeči (nehodící se škrtněte) slibuji nějakou typicky zimní odměnu, například polárkový dort.

·        Velké přestárlé Kajky se mají čile k světu. Potkal jsem Kláru, která chodila do Kajek před více než 10 lety a nedávno se vrátila z několikaletého pobytu na mnoha místech v dalekém zahraničí. Veronika se chystá na zkoušky, kterými získá titul Bc. Ne, to neznamená slovo, které vás určitě napadlo, ale označení bakaláře. Tereza ve škole maluje návrhy domů a vedle toho zvládá ještě pracovat v kavárně, i když kvůli tomu jezdí do Prahy ještě za hluboké noci. Ondra studuje na škole zvané „hnojárna“ a až ji dostuduje, bude expertem na prodej traktorů a dalších zemědělských strojů. S koupí oddílového kombajnu tedy asi ještě chvíli počkám, třeba nám Ondra pak dá slevu.

·        Na štípací sobotu bylo ráno takové počasí, že by psa nevyhnal. Přesto jsem se donutil dojít do klubovny, abych ověřil, že někdo není větší blázen než já a nepřijde pracovat. Překvapila Adamova maminka, dorazila a byla plná takového nadšení, že jsme špalky mlátili hlava nehlava skoro celé dopoledne. Opravdu děkuji nejen za pomoc, ale i za práci ve ztížených podmínkách.

·        Na Klání obdržel předseda představenstva, generální ředitel a reportér A-JJP v jedné osobě Jirka od rodičů „Pulicerovu cenu,“ podle oficiálního zdůvodnění „za tvorbu nezávislého věstníku Kajčí křik, napínavého to čtení pro celou rodinu.“ Agentura JJP si tohoto ocenění mimořádně váží a slibuje, že zachová svůj kvalitní informační servis i v nejbližších hodinách, dnech, týdnech, ba i měsících. Alena a Laďka dostaly na stejné akci řád zlaté vařečky a společně s poskytovateli ceny věříme, že stravní úroveň kajčích akcí zůstane na stabilní vysoké úrovni.

 

Kde to bylo – kde to je

Na dnešním obrázku prochází sokolský průvod snad v 50. letech jednou významnější hostivickou ulicí. Dům vlevo se změnil opravdu výrazně, ten vpravo je dnes skrytý za stromy. Napovíme trochu složitě pro ty, komu není známá přesná hranice mezi hostivickým a litovickým katastrálním územím: fotograf stál v Litovicích, ale oba domy na snímku stojí v Hostivici…

Minulý snímek zachytil dům v Komenského ulici zvaný „vojenčák“ přes pomalu začínající stavbu sídliště Na Pískách. Usuzujeme tedy, že v roce 1969 Laďka ještě nebydlela na své současné adrese…

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

13. ročník – 182. číslo, vychází 29. listopadu 2007

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka

Kajky na internetu: http://www.volny.cz/kajky.hostivice, http://www.volny.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice