Nový rok vítáme novou hlavičkou. Ačkoliv tomu Tereza nechce věřit, hlavička vznikla na základě jejích dvou starších návrhů a spáchal ji tentokrát sám hlavní redaktor, kterému můžete zasílat tisíce děkovných listů na adresu redakce. Protože ale bylo vánoční volno příliš krátké na to, aby stačilo zimním spáčům typu šéfredaktora tohoto plátku, omezuje se lednové číslo (zcela výjimečně) jen na nejdůležitější rubriky. Ostatní rubriky přineseme v doplňkovém čísle 1a, ve kterém najdete také bližší informace k lyžařským pololetním prázdninám.

 

Pozvánka oddílu KAJKY na leden 2008

Schůzky probíhají v klubovně ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin a jmenují se takto:

  3. ledna – 15. – A jsme tu zase…

10. ledna – 16. – Deset překvapení

17. ledna – 17. – Boudu budko, kdo v tobě přebývá?

24. ledna – 18. – Hvězdičky na obloze (pro větší názornost objednáváme hustou oblačnost!)

31. ledna – schůzka není – pololetní prázdniny

 

Čištění ptačích budek v sobotu 12. ledna (727.)

Generální úklid našich ptačích budek vypukne v sobotu 12. ledna ve 13 hodin, kdy vyrazíme od klubovny do hlubokých hostivických hvozdů. S sebou teplé oblečení a rukavice, horký grog bez rumu nebo čaj a dobrou náladu. Mapu rozmístění budek a žebříky máme vlastní. Skončíme u klubovny zhruba se soumrakem.

 

Lednové stěnolezení v neděli 20. ledna (728.)

Po dlouhé době, kdy oddílová lana, karabiny, osmy i sedáky zahálely, vyzkoušíme v neděli 20. ledna opět naše horolezecké dovednosti na některé pražské umělé stěně. Místo ještě Venca vybírá tak, aby na něm bylo pusto aspoň jak na Aljašce při sněhové vánici. Podrobnější pokyny včas zveřejníme.

 

Lyžařské pololetní prázdniny od čtvrtka 31. ledna do neděle 3. února (729.)

Na pololetní prázdniny chystáme lyžařskou výpravu. Bližší informace přineseme ještě letos v Kajčím křiku 1a.

 

Nástin hlavních akcí do prázdnin

 

únor – výroba budek a sčítání netopýrů (termíny upřesníme)

sobota 15. března – vítání jara

středa 20. – pondělí 25. března – Velikonoce, snad společně s dalšími oddíly

sobota 12. dubna – hledání jara

sobota 19. dubna – jarní pomoc přírodě u Hostivických rybníků

středa 7. – neděle 10. května víkendovka

sobota 17. a neděle 18. května – středočeské krajské kolo Zlatého listu v Hostivici

pátek 20. – neděle 22. června – závěrečná víkendovka

 

Do programu ještě sem-tam přihodíme nějakou tu akci, uvažujeme například o vodě.

A nezapomeňte: historická vycházka kolem Husova náměstí se koná v sobotu 5. dubna a na Břve se vydáme v neděli 20. dubna!

 

Oddílové zprávy

 

Členské příspěvky

 

Kajčí berní úřad pro Hostivici a okolí na vědomost dává, že oddílová dávka z hlavy na rok 2008 činí 270 zlatých konvenční měny, stejně jako v roce předešlém. Výběrčí tuto dávku vymáhají do konce ledna, případní dlužníci budou poté stiženi trestem arestním.

 

 

Pro ty, co předchozí oznámení nepochopili: očekáváme, do konce ledna zaplatíte roční členský příspěvek 270 Kč.

 

Tuláci

Tulácké zápisníky plné tisíců kilometrů naběhaných a nachozených v právě uteklém roce 2007 můžete odevzdávat do konce ledna. Pouze pomocí těchto zápisníků vám naskočí potřebné míle, stopy i kilometry ke splnění úkolu do Zálesáka a pilné chodce navíc oceníme nášivkou Do přírody chodím pěšky. Po sečtení výsledků zápisníky vrátíme.

 

Chválíme

·               za zápis do kroniky Vojtu, Terku, Pavla a Lucku,

·               Vítka, Pavlínku a Terku za donesené pamlsky pro zvířátka,

·               Blanku za zatápění v klubovně, když na schůzku nemůže přijít Laďka

 

Pohledy do přírody 2008 – 13. ročník fotosoutěže SMOP ČSOP a Lesů ČR

Abyste měli dostatek času na pořízení zajímavých fotografií naší tuzemské přírody, přinášíme témata fotosoutěže na rok 2008 již v tomto Kajčím křiku. Celé propozice i vstupní formuláře budou včas v klubovně. Fotky je třeba předat do 15. října 2008, zatím tedy vypadá, že termín je daleko, ovšem třeba první téma v létě asi nenafotíte …

1. Mráz čaruje, …na trávě, větvoví, kalužích …, všude kolem nás zima píše své tajemné vzkazy …

2. Snídaně v trávě, …nejen člověk, ale i zvířata přijímají potravu v přírodě

3. Poslední mohykán, …strom, turista, dům, hřib, jelen, … zkrátka ten, který vytrval i přes nepřízeň osudu…

4. Příroda se probouzí, …na jaře, ráno, v zimě, večer, … vždy se někdo probouzí a odchází žít …

Alena

Zpravodajství Agentury JJP (Jeden Jirka povídal)

·         Nejmenovaná Tereza M. na celou klubovnu: „Jak to Jirka napsal do Kajčího křiku, tak to vůbec nepochopil, to bylo trapný. … Slyšel to?“

·         Zaslechnuto při dnu lidových řemesel: „Se řehtám, až se za uši popadám…“

 

Křížovka na dlouhé zimní večery

 

Dostali jsme kdysi od Jeníčka … totiž, co to píšu? od Mařenky několik křížovek a hádanek. Vybíráme upravenou jednu křížovku, jejíž tajenka obsahuje nějaký hostivický místní název.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vodní pták, často je vidět i na Litovickém rybníku, je celý černý až na bílou lysinku

 

 

 

 

 

 

 

 

V lese rostou … a mají kmeny

 

 

 

 

 

 

 

 

Rostlina, ve které si pěnice, budníčci i rákosníci staví hnízda

 

 

 

 

 

 

 

 

Noční pták

 

 

 

 

 

 

 

 

Mariánský sloup stojí na Husově …

 

 

 

 

 

 

 

 

Místo chlupů mají ptáci jako ochranu svého těla …

 

 

 

 

 

 

 

 

Pták, který loví ve vodě i žáby, hnízdí na komínech a má dlouhý zobák i nohy

 

 

 

 

 

 

 

 

Rybník v Hostivici, u kterého stojí myslivecký srub

 

 

 

 

 

 

 

 

Přírodní památka Hostivické …

 

Stříbrná nit

 

Za první tři úkoly (houby, vzdálenost od přírody a přírodní vodítko) jsme získali asi tak 21 bodů. Ve druhé sadě (jehlice, zdroje energie a loutkové divadlo) byly naše výkony ohodnoceny 8, 6 a 10 body. Součet tedy činí něco mezi 44,99999 a 45,00001 body.

 

Do 7. února můžeme řešit tyto úkoly:

10.     V zimě jsou téměř ideální podmínky pro pozorování ptačích hnízd – nic totiž nebrání ve výhledu a tak si lze všimnout i těch jinak velmi pečlivě maskovaných obydlí našich ptačích kamarádů. Některá jsou vysoko v korunách stromů, jiná zase v neprostupných křovinách těsně u země, další pak v dutých stromech či těsně přitisknutá u kmene, ...

Na svých výpravách do zasněžené(?) přírody proto neváhejte a pokuste se vysledovat co nejvíce různých typů ptačích hnízd. Ornitologové navíc tvrdí, že podle tvaru a umístění hnízda se mnohdy dá spolehlivě určit název ptačí rodinky. Zvládli byste i toto?

11.     Smog a polétavý prach jsou významnými indikátory nečistot ovzduší, tyto dva i neodborně poměrně snadno zjistitelné faktory navíc vlastně signalizují stav životního prostředí v určité lokalitě. Lékaři navíc varují, že mnohé zdravotní problémy mají přímou souvislost právě s čistotou ovzduší (samozřejmě, pokud pomineme kouření).

A jaká je vlastně v tomto ohledu situace u vás, ve vašem působišti? Máte čisté ovzduší nebo žijete ve zdravotně rizikové oblasti? Já vím, lze nahlédnout do speciálních map, kde je tento údaj sledován, ale přeci jenom není nad osobní ověření skutečné situace.

Vaším cílem proto bude porovnat čistotu sněhu přímo ve vašem působišti a pro srovnání někde uprostřed lesa – jakou metodou zvolíte již nechávám na vás, osobně se však domnívám, že sedimentaci či filtraci zvládne opravdu každý. Samozřejmě, správný výzkum by měl trvat delší dobu a tak vám nic nebrání porovnat stav znečištění sněhu třeba i po několika dnech či týdnech. Jsem zvědav, jak vy budete hodnotit stav ovzduší ve svém působišti.

12.     Většina zvířecích druhů byla na Zemi již dávno před člověkem a nutně ho tedy provází celou jeho historií. Tomu se nelze vyhnout a tak není divu, že znázorňování zvířat ať již malbami, obrazem, slovesně, ... nás provází od narození až do smrti. Technici prominou, ale stačí se jen rozhlédnout kolem, hned se na nás zvířata valí ze všech stran, a to již od útlého dětství.

Tak třeba klasické všeobecně známé pohádky, kde je ústřední postavou (hrdinou?) nějaké zvíře ... těch přeci je. Tak mne vlastně napadá, že jich tedy vlastně moc není, napočítal jsem jich jen pár ... – že už bych je zapomněl, nebo se snad ty klasické zabývají jen lidmi?

Prosím proto o pomoc: pokuste se nalézt co nejvíce klasických (všeobecně známých) pohádek, kde je ústřední postavou nějaké reálné zvíře. Aby to však nebylo tak jednoduché, víte o jaké zvíře se vlastně jedná, jaký je jeho vědecký název? Věřím, že to společně dáme nějak dohromady.

 

Do 6. března čeká Alena na řešení těchto úkolů:

13.     Eskymáci mají stovky výrazů pro různé druhy sněhu, indiáni prý zase pro tvary mraků, ... je to vcelku pochopitelné, každá kultura si vytváří speciální pojmosloví pro ty oblasti svého působení, se kterými se v životě nejvíce potkává. Pokračující vývoj lidstva však postupně vytváří nové oblasti a tak člověk pomalu opouští kdysi tak běžné názvy, obraty či se jejich význam posouvá někam jinam. Je to celkem přirozený vývoj, ostatně kdo z nás ještě ovládá kdysi tak běžnou odbornou terminologii pro štípaní pazourků...

Přesto by však některé významy neměly tak jednoduše zapadnout, i nyní jsou někdy potřeba a najednou nikdo neví, jak to či ono správně nazvat. Tak třeba příbuzenské vazby jsou u lidí celkem zažité a známé (táta, máma, syn, dcera, ...), je nám ale vše jasné i u zvířat? U domácích mazlíčků je to celkem známé (pes-fena-štěně, kocour-kočka- kotě, ...), u hospodářských zvířat (kráva, koza, kůň, prase, ...) je to již horší (ještě před 100 lety to prý však v tuzemsku byl nejkošatější slovník) a u divokých zvířat (zajíc, ježek, jelen, ...) to je mnohdy úplná záhada.

Vaším cílem proto bude vypátrat a sepsat co nejpodrobnější příbuzenské vazby alespoň u 10 tuzemských zvířat. Jenom pro zajímavost: pokud hovoříte s venkovskými pamětníky, jistě vás překvapí jejich zásoba výrazů pro jedno konkrétní zvíře – lze z toho odvodit, že právě toto zvíře bylo kdysi pro lidi to nejdůležitější? A jaké zvíře to vlastně bylo?

14.     V nedávné době byl z mnoha navržených nepřehlédnutelných stromů z celé republiky vyhlášen jeden „Strom roku“, který by měl po celý rok lidem připomínat jejich význam v tuzemské krajině. Nevím jak vy, ale já se domnívám, že v každém lidském sídle, obci, městě je přeci nejeden významný, starý, krásný, mohutný, vzácný, ... strom, na který každý okolojdoucí rád pohlédne.

Věřím, že i u vás je mnoho takových stromů, a proto bude vaším cílem společně vybrat právě jeden, který bude opravdu důstojně reprezentovat vaše působiště v příštím ročníku celostátní soutěže „Strom roku“. A když už budete u toho vybírání, věřím, že strom nejen osobně navštívíte, ale zjistíte o něm i všechny důležité informace (stáří, výška, druh, obvod kmene, historie, zdravotní stav, ... zda je chráněn).

Držím vám palce a věřím, že právě ten váš strom bude příští rok vyhlášen jako ten úplně „nej“ z celé republiky.

15.     Při téměř každém pohledu na oblohu patrně většina lidí závistivě pozoruje ladně kroužící ptáky, a proto celé generace přemýšlivých lidí dumají nad tím, jak je pohodlně, jednoduše a nehlučně následovat. Někteří ptáci dokáží uletět tisíce kilometrů, celé hodiny bez pohnutí kroužit povětřím, bezpečně se proplétat křovinami, ... A co vy, dokážete to také?

Vaším cílem proto bude porovnat své konstruktérské schopnostmi s ptáky a sestrojit pouze z papíru jakékoliv „létací zařízení“, které doletí co nejdále (10 metrů, 100 metrů nebo snad více?) či se udrží ve vzduchu co nejdelší dobu (1 vteřinu, 1 minutu, 1 hodinu nebo snad více?).

Alena, nesmysly v textu Jirka

 

Kde to bylo – kde to je

 

Tak takový obrázek tu ještě nebyl… Dokonce ani neprozradím, kdy byl pořízen… Snad jen napovím, že fotoaparát musel být při pořizování snímku v poněkud neobvyklé poloze… Už víš, kde to bylo? … Nebo snad dokonce ještě je?

 

 

Hotel Roxy, to je správná odpověď na prosincový obrázek. Litovickou ulicí probíhá hranice, od ulice k potoku je Krakonošovo, od ulice do kopce Trautenberkovo, nebo možná naopak, kdo si to má všechno pamatovat…

 

Zajímavost: Hostivické rybníky už nejsou jediné

 

Kdo pozorně četl průvodce naučnou stezkou nebo knihu o Hostivických rybnících, jistě si všimnul tvrzení, že Hostivické rybníky jsou jediným místem, kde byla v Česku, ba i v bývalém Československu, nalezena vzácná houba kalichovka půvabná. Byla to příjemná informace, ale rok už neplatí. Jak jsem se dozvěděl od mykologa (odborníka na houby) dr. Kotlaby, kalichovka se objevila loni v lednu v Prokopském údolí a teď v prosinci tam byla nalezena znovu, dokonce na dvou místech nedaleko od sebe…

PFFFFFF

2008

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

14. ročník – 183. číslo, vychází 3. ledna 2008

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka

Kajky na internetu: http://www.volny.cz/kajky.hostivice, http://www.volny.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice