Pozvánka oddílu KAJKY na duben 2008

  3. dubna – 25. – Sedmnáctá recesiáda

10. dubna – 26. – Kámen sem, kámen tam

17. dubna – 27. – Houby s voctem nakyselo

24. dubna – 28. – Na sv. …, vylézají … a …

 

Historická vycházka kolem Husova náměstí v sobotu 5. dubna

Neopakovatelná historická vycházka pod zázrač­ným vedením jedinečného Jirky kolem mimo­řádného Husova náměstí začíná v úžasné sobotní odpoledne 5. dub­na ve 14 hodin u pozoruhodného mariánského sloupu. Slovutní pořadatelé se těší na zástupy nadšených zvídavých Kajek, které si jistě nenechají ujít tuto skvělou příležitost zvědět více o nejdůležitějším městském prostoru. Dokonalý podkladový materiál má nyní 111 unikátních stránek a kromě toho se dozvíte řadu dalších výjimečných informací…

Otázka jazykovědná: Čím je tato pozvánka mimořádná? Odpovědi zasílejte na adresu: Kajčí křik, poste restante, Hostivice.

 

Hledání jara v sobotu 12. dubna (732.)

O víkendu 11. až 13. dubna budou mnohé oddíly hledat jaro, které se má letos poznat podle kvetoucí třešně, zpívajícího skřivana a létajícího čmeláka. My se za jarem vypravíme do Českého krasu, ke Starému Josefu nad Kamenem nebo jak se to místo na obrázku jmenujeJ. Účastníky očekáváme v sobotu 12. dubna v 9:47 hodin na nádraží. S sebou vybavení na jednodenní výpravy a 50 Kč na uhrazení jízdného (jízdenky koupíme společně a vybereme skutečně utracenou částku). Kdo má platný průkaz a cenný kupon PID, trochu ušetří. Vrátíme se někdy odpoledne vlakem z Prahy nebo autobusem ze Zličína. Čas a místo upřesníme během dne podle počasí, pochodové rychlosti a dalších parametrů.

 

 

INZERCE

Celý svět tančí, právě vyšel Křik kajčí

 

 

Od 30. března používáme středoevropský letní čas. A co vy?

 

 

KAJAK&KAJKAvideo                     … čtěte na str. 3

 

 

Jarní pomoc přírodě u Hostivických rybníků v sobotu 19. dubna (733.)

 

POVOLÁVACÍ ROZKAZ

 

Pravidelné jarní úklidové cvičení u Hostivických rybníků se koná v sobotu 19. dubna. Branci i vojáci v záloze příslušní k 1. pěšímu pluku mořských Kajek se dostaví v pracovní uniformě v 9 hodin k mysliveckému srubu u Kaly a budou se hlásit u genmjr. Jiřího. S sebou si vezměte rovněž pracovní rukavice. Týlové zásobování zajistí 1. stravovací rota. Cvičení bude ukončeno v odpo­led­ních hodinách. Neupos­lechnutí tohoto rozsahu bude stíháno a přísně trestáno podle § 321 odst. 65 písm. x) zákona č. 411/2000 KSb., branného zákona.

genmjr. Jiří

vrchní velitel KOS

 

 

Historická vycházka na Břve v neděli 20. dubna

Sérii hostivických historických vycházek zakončíme v neděli 20. dubna na Břvích. Účastníci se srazí ve 14 hodin u bývalého ovčína v ulici U Ovčína (nyní areál Mifer), a až jim přestanou kolem hlav kroužit hvězdičky,  dozvědí se o zaniklé břevské tvrzi, kterou ani Jirka nepamatuje, o třech nejvýznamnějších statcích, o hraběti Bredovi, který kopal tak dlouho, až prokopal strouhu z Břevského rybníka do Kaly či o arcivévodovi Karlovi, který si zastřílel na kachny a pak dostal najíst u břevského starosty. To si přece nemůžete nechat ujít…

 

Skautská koloběžkiáda v sobotu 26. dubna

Skauti nás zvou v sobotu 26. dubna na koloběžkiádu. Začíná se v 9 hodin u klubovny. Plakát k akci je vyvěšen v klubovně. Přijdeme a vyhrajeme?

 

Hostivické místní kolo Zlatého listu v neděli 27. dubna (734.)

Na četná přání mnohých Kajek, které o tom ani nevědí, pořádáme v neděli 27. dubna hostivické místní kolo Zlatého listu. Soutěžíme ve dvou kategoriích – nejmladší a mladší, hranicemi je třetí a šestá třída. Družstvo může vytvořit trojice nebo výjimečně dvojice. Nejmladší startují ve 13 hodin, mladší ve 14 hodin. Účast všech menších Kajek je nanejvýš žádoucí, jde o úžasnou přípravu na květnové krajské kolo. Zároveň zveme i další děti se zájmem o přírodu.

Oddílové seniorky se ujaly jednotlivých stanovišť. Podrobnosti doladíme na schůzkách, odborníky očekáváme na místě startu již ve 12:30 hodin.

 

Vítání ptačího zpěvu (735.)

… proběhne některý den na začátku května. Termín upřesníme v květnovém Kajčím křiku, zatím si můžete nacvičovat, jak se na budíku nastavuje půl šestá, abyste stihli sraz v 6 hodin ráno.

 

Víkendová výprava za sedmizubým hřebenem od čtvrtka 8. do neděle 11. května (735.)

Co to je sedmizubý hřeben? Zvláštní nástroj na česání? Horstvo se sedmi vrcholy? Nebo něco úplně jiného? To se dozvědí jen ti, co se s námi vypraví na víkendovku do Boskovic.

Ubytováni budeme v klubovně přímo v Boskovicích. S sebou potřebujete přezůvky, spacák a ostatní obvyklé vybavení na víkendovky dle oddílového seznamu. Vezměte si na cestu jídlo a pití, první společné jídlo nasypeme do žlabu až k večeři. Sejdeme se ve čtvrtek 8. května v 8:09 hodin na nádraží a tam se také vrátíme v neděli 11. května v 15:22 hodin.

Kdo se chce zúčastnit, odevzdá účastnický poplatek 400 Kč a přihlášku nejpozději do čtvrtka 24. dubna.

 

Připravujeme

 

Horský tábor na Slovensku od pátku 15. do neděle 24. srpna

Uvažuji o táboru ve slovenských horách, který by navázal na úspěch loňské Malé Fatry. Podle předběžných porad s případnými účastníky se jako vhodný jeví výše uvedený termín, ale pokud skutečnost ukáže něco jiného, ještě termín můžeme poupravit. Rovněž o cíli se můžeme ještě pobavit. Mám tip na Slovenský kras (jižně od Rožňavy), ale klidně můžeme během onoho týdne přejet na další zajímavé místo. Kromě Jirky by se akce zřejmě zúčastnili jako vedoucí Michal V. (znáte ho z televizní reklamy… totiž, co to píšu: z Ladčina tábora) a Veronika D. Prosím, ohlaste, zda máte o akci zájem a zda vám vyhovuje termín.

 

Oddílové zprávy

 

DVD Kajky 2007

Nakladatelská a vydavatelská společnost KAJAK&KAJKAvideo, společnost s rušením značně omezeným, s radostí oznamuje, že právě vychází diváky celého světa netrpělivě očekávané DVD Kajky 2007. Najdete na něm Kajčí křiky za rok 2007, kajčí webové stránky, vše ke hře Ve jménu krále, různé tabulky a výkazy a především neskutečně mnoho fotografií z loňských akcí a dokonce i nějaká videa včetně slavné scény Otřásající se zbořený stan. Neotálejte a objednávejte u vydavatele již dnes, nabízíme neuvěřitelnou akční cenu 30 korun 50 haléřů!

 

Stříbrná nit

 

Zadání na duben až květen zatím není k dispozici.

Začátkem března jsme odevzdali zprávu o volbě Stromu Hostivice. Nominováno bylo celkem 12 stromů a anketní lístky odevzdalo 13 hlasujících. Soutěž vyhrála bezkonkurenčně s 26 body lípa malolistá v Jenečku v Družstevní ulici. Další dvě místa patří akátům, druhé akátu na Břvích u Břevské ulice nad lavičkami (17 bodů) a třetí akátu před litovickou tvrzí (11 bodů). Památné lípy skončily až na čtvrtém a šestém místě. Na fotce ukazujeme vítězný strom.

Na začátku března jsme dokončili rovněž zkoušku létajících objektů a úkol mapující zvířecí příbuzné. Nikdo už si nebude myslet, že srna patří k jelenovi, jinak dostane srnčí kýtou za ucho!

Na jedné z březnových schůzek jsme vyráběli knoflíky. Kromě klasických jsme použili i model, který máme na oddílových celtách, říká se tomu snad olivka.

 

Stalo se, …

 

…že rubrika Stalo se stane se až příště… Zatím jen stručně…

·          Tradičním upálením morany jsme uvítali jaro. Povedlo se, v následujícím týdnu začalo sněžit a užili jsme si Velikonoce na sněhu.

·          Na Velikonocích v Českém ráji jsme s Brontosaury a dalšími přáteli viděli Hruboskalsko a Maloskalsko, Prachovské skály, Suché skály, Betlémské skály a Klokočské skály, hrady Valdštejn, Hrubá Skála, Trosky, Pařez, Frýdštejn, Pantheon, Zbirohy a Rotštejn, Dlaskův statek, náměstí v Turnově, tisíce vyhlídek, několikero rybníků a pěknou řádku vlaků. Jen na slibovaný plavecký bazén nedošlo, a to Jirka a Maruška měli dokonce plavky.

·          Maruška, Bára a Katka sice na Velikonocích obarvily vajíčka, ale jinak se tvářily, že velikonoční tradice jsou proti jejich světovému názoru a přesvědčení. Zato Pavel radostně pletl pomlázku a se stejným zaujetím ji i využil.

 

Zpravodajství Agentury JJP (Jeden Jirka povídal)

·        Blog středně velkých Kajek dosud nebyl vypátrán. A-JJP proto zvyšuje odměnu za vypátrání této protikajčí aktivity na takovou výši, kterou raději nebude jmenovat, aby se vám nezatočila hlava. Své poznatky můžete zasílat Agentuře i anonymně, tedy nepodepsané.

·        Postřeh nejmenovaného Brontosaura na Velikonocích: Všiml sis, že s mokrými vlasy je Bára mnohem krásnější?

·        Fífa vyhrál se svým rakovnickým klubem krajskou ligu v ledním hokeji pro 4. a 5. třídy. Blahopřejeme a zároveň oceňujeme rozhodný posez i zmužilý výraz na hromadné fotografii vítězného týmu. Zpravodaj Agentury JJP tento dokument viděl, ale zrovna selhala skrytá kamera, takže důkaz přinést nemůžeme. A představte si, kapitánem týmu je ženská! Jako by nestačilo, že holky vládnou v Kajkách…

·        Jirka se byl celé dva dny učit, jak se mají správně psát webové stránky. Na kajčích stránkách se to ale asi ještě dlouho nepozná…

·        Co to znamená, když Kajky na Velikonocích místo činu mlčí a tiše sedí? a) Zapomněly chleba. b) Veterán od Brontosaurů se jim zrovna nevěnuje. c) Nemají nůž. Vše je správně!

 

Kde to bylo – kde to je

 

Snímek starý snad sto let připomíná, že se zboží vozilo koňskými povozy. Tady povozníci zastavili před hostincem, jehož nájemce Josef Zábranský se rovněž nechal vyfotografovat. Jeden z vý­věsních štítů připomíná, že v domě sídlil podpůrný spolek domobranců. Už je vše jasné?

 

 

Sokolky cvičily na minulém snímku někdy před rokem 1925 na cvičišti u sokolovny, v dolní části areálu. V pozadí byla vidět tehdejší i nynější restaurace U koruny.

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

14. ročník – 186. číslo, vychází 3. dubna 2008

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka

Kajky na internetu: http://www.volny.cz/kajky.hostivice, http://www.volny.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice

 

 

Přihláška na akci

 

 

Zúčastním se víkendovky v Boskovicích od 8. do 11. května pořádané oddílem Kajky.

 

Jméno:

 

Souhlasím s účastí mého dítěte na této akci.

Podpis rodiče: