Kajky slaví v listopadu 15 let!

 

 

Pozvánka oddílu KAJKY na říjen 2008

Schůzky probíhají v klubovně ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin a jmenují se takto:

  2. října – 5. – Zálesácké dovednosti

  9. října – 6. – Drak sem, drak tam…

16. října – 7. – Barevný podzim

23. října – 8. – STO, dvě stě, tři sta

30. října – 9. – Co zase na nás Jana chystá?

 

Hostivická drakiáda v sobotu 11. října (741.)

V sobotu 11. října ve 14 hodin u autobusové zastávky Na Pískách se sejdou všichni chovatelé draků na největší letošní hostivickou přehlídku a výstavu. Budou pro ně připraveny různé dračí soutěže a akce vyvrcholí leteckým dnem. Vyhlášena bude soutěž krásy v mnoha kategoriích. Akce se koná i za bezvětří a skončí mezi 16. a 17. hodinou.

Větší Kajky podílející se na organizaci drakiády se sejdou již dříve podle pokynů od Laďky.

 

V sobotu ráno se od 10 hodin koná Sousedský běh u Hostivických rybníků, start na hrázi Litovického rybníka, startovné pro děti 10 Kč. Velcí mohou přijít na hlavní běh, který startuje v 11 hodin. Přijďte dokázat, že tvrzení: „Běh je nedůstojná forma pohybu“ platí jen pro Jirku…

 

Ptačí festival u Hostivických rybníků v neděli 12. října (742.)

Velké pozorování ptáků na Hostivických rybnících začne v neděli 12. října v 9 hodin. Právě v tento čas tě očekáváme na hrázi Litovického rybníka s dobrou náladou v sobě (nebo na sobě?), termoskou s horkým čajem v batohu a s daleko­hledem na krku. Co za ptáky uvidíme, nemůžeme slíbit dopředu, ale určitě víme, že naším dalekohledům neunikne jeden (V)orel… Skončíme před obědem.

 

Historická vycházka do starých Litovic v sobotu 18. října

V toulkách po starých částech Hostivice pokračujeme v sobotu 18. října vycházkou do Litovic. Začínáme ve 14 hodin na náměstí 1. máje a povíme si nejen o dávných majitelích tvrze, ale i o záhadě domu panského porybného, o sedlákovi Vlčkovi, který tak dlouho „fušoval“ do politiky, až přišel na buben, o litovické obecní pastoušce, o statkářce, která se v pohnutí mysli upálila tak, že shořelo celé stavení, o rychtáři Bumbovi, který založil nadaci na podporu hostivické školy (příklad hodný následování!), o tom, jak čeledíni sedláka Linka dostávali peníze na účast na zábavích, a možná dojde i na dávnou vraždu v lesíku. Takové zajímavosti z míst, kolem kterých často chodíme, si jistě nenechá ujít žádná Kajka…

 

Podzimní pomoc přírodě u Hostivických rybníků v neděli 19. října (743.)

Odložená pravidelná úklidová brigáda začíná v 9 hodin u mysliveckého srubu u Kaly, s sebou pracovní oblečení a rukavice. Pytle na odpad a občerstvení zajišťujeme. Účast přislíbili skauti i studenti mezinárodní školy v Nebušicích, tak věřím, že se Kajky nedají zahanbit a seberou nejméně dvakrát tolik pytlů odpadu!

 

Podzimní prázdniny ve hvězdách od pátku 24. do úterý 28. října (744.)

Jak stále nevycházely pokyny k podzimním prázdninám, možná už jste si říkali, že podzimky, hlavní akce celého podzimu, jsou ve hvězdách. A taky že ano, a to doslova! Strávíme je totiž ve vlašimské hvězdárně (Beruna pozdravuje všechny, kdo ho znají). Kromě pozorování hvězd a dalších soutěží, o kterých předem nic neprozradíme, nás čeká zakončení STOvky, mistr uzlování a samozřejmě také Hydrologický Silvestr… Srazíme se v pátek 24. října v 15:00 hodin na nádraží a rozrazíme se v úterý 28. října v 15:53 tamtéž. S sebou obvyklé vybavení na víkendovky.

Kdo se chce zúčastnit, odevzdá přihlášku a zaplatí účastnický poplatek 400 Kč Jirkovi do neděle 19. října.

 

Historická vycházka kolem sokolovny a do Nouzova v sobotu 1. listopadu

Poslední podzimní vycházka začíná v sobotu 1. listopadu ve 14 hodin u sokolovny a uvidíme při ní dvě pekařství, jedno uzenářství, poštu, městskou spořitelnu, továrnu, kovárnu, hostinec i statek, kde v roce 1715 hospodařil Jirkův předek Wogtiech Ptatschnik… Že nevíte, o čem mluvím? Tak vzhůru s Jirkou do historie!

 

Stalo se…

 

Uklizeno v klubovně

Vašek onehdá prohlašoval, že pro klubovnu už nehne ani prstem, že už si bude jen užívat. Netrvalo ale dlouho a svolal celou bandu velkých bývalých Kajek na úklid klubovny, protože už mu lezlo krkem, že pořád nejsme schopni dotáhnout do zdárného konce jarní rekonstrukci. Uklízeči se věci chopili s velkým zápalem, bez zábran vyházeli staré krámy a omylem možná i leccos užitečného, až jsme s Laďkou nevěřili svým očím, když jsme klubovnu viděli. Nějakou dobu teď v klubovně nic nenajdeme. Nábytek je uspořádán jinak, než jsme si představovali, ale zvolené řešení se mi celkem líbí. Úklid korunovala i kytice polních květů na stole v kuchyni. Veteráni, děkujeme za vydatnou pomoc a nezapomeňte, ještě jste slíbili „průvan“ ve skladu…

 

Zpravodajství Agentury JJP (Jeden Jirka povídal)

·       Pavel J. už nebude chodit do Kajek, dal se na závodní plavání. Přejeme mu, aby co nejdříve natrénoval na přeplavání průlivu La Manche, to je pro plavce něco takového jako pro horolezce vycházka na vrchol Everestu.

·       Jana S. sice pobývá v Dánsku, ale stále na ní myslíme. Stačí se jen v klubovně podívat na její plecháček, ve kterém máme špendlíky…

·       Jana H. důrazně protestuje proti slovu „raději“ v minulých zprávách. Má smůlu.

·       Lucce se tak líbilo na tanečních, že si raději při tělocviku zchromila nohu. A představte si to, prý chodí do tanečních i o berlích. K tomu by mě tedy nikdo nedonutil!

·       Dřívější člen Kajek Přemek studuje práva. Doufáme, že nebude Kajky žalovat za to, že jeho jméno používáme na základě dávné zkušenosti jako jednotku špinavosti…

·       Kdesi na internetu jsem si přečetl: „Viděl to Jirka, takže to bude zase nějaká poznámka v Kajčím křiku. … Nevadí, on Kajčák stejně nikdo nečte…“ No toto!!! (A poznámka byla…)

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

14. ročník – 193. číslo, vychází 9. října 2008

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka

Kajčí křik na internetu: http://www.kajky.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice

 

 

Přihláška na akci:

 

Přihlašuji se závazně k účasti na Podzimních prázdninách ve hvězdách ve Vlašimi od 24. do 28. října 2008 pořádaných oddílem Kajky.

 

Jméno:

 

Souhlasím s účastí mého dítěte na akci.

Podpis rodiče: