200. číslo Kajčího křiku!

 

 

Vzpomeňte si na Káju

 

 

Až budete za jasných nocí pozorovat oblohu a bude se vám zdát, že jedna hvězda přibyla, pak vězte, že je to hvězdička Káji, který se odebral v úterý 24. března do psího nebe.

Laďka

 

Pozvánka oddílu KAJKY na duben 2009

Schůzky probíhají v klubovně ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin a jmenují se takto:

  2. dubna – 28. – Velikonoce za dveřmi

  9. dubna – schůzka není (jsme na Velikonocích)

16. dubna – 29. – Den Země

23. dubna – 30. – Hadi a štíři

30. dubna – schůzka není (jsme na víkendovce)

 

Velikonoce v Českém Krumlově od čtvrtka 9. do pondělí 13. dubna (753.)

Na Velikonoce se vydáváme na společnou akci s rokycanskými Brontosaury do Českého Krumlova, velmi pěkného jihočeského města. Podíváme se nahoru na horu, dolů do dolů a určitě také doleva a doprava i dopředu a dozadu. Pro pondělní pomlázku určitě holky nachystají krásně malovaná vajíčka a kluci je za to určitě pohladí vlastnoručně pletenými pomlázkami…

Odjíždíme ve čtvrtek 9. dubna (!), sraz je na nádraží v 15:15. Bydlet budeme v tělocvičně jedné krumlovské školy, společně budeme vařit od páteční snídaně. Vrátíme se v pondělí 13. dubna odpoledne, čas ještě upřesníme při odjezdu (nebude to později než v 17:30).

Kdo se chce zúčastnit, přihlásí se Jirkovi nejpozději v neděli 5. dubna do 20 hodin (nejlépe SMSkou na číslo uvedené v tištěném KK). Účastnický poplatek ve výši 800 Kč můžete předat i na srazu.

Pokud budou náklady na akci výrazně nižší, přeplatek vrátíme. V tomto poplatku je zahrnuta i platba za ubytování a především vstup do grafitových dolů a na další místa.

 

Jarní pomoc přírodě v sobotu 18. dubna (753.)

V sobotu 18. dubna očekáváme všechny Kajky v pracovním oblečení a s rukavicemi v 9 hodin u mysliveckého srubu u Kaly. Vypukne totiž pravidelný úklid Hostivických rybníků. Tentokrát vyhlašuji soutěž o nejzajímavější nalezený odpadek, kterou vyhodnotíme v poledne u srubu. Tradičně zajišťujeme občerstvení pro účastníky, akce skončí kolem 13. hodiny.

 

Historická vycházka na Břve v neděli 19. dubna

Při svých historických toulkách tentokrát podruhé zavítáme na Břve. Málokdo už dnes ví třeba to, že na Břvech bývala tvrz nebo že ves kdysi patřila staviteli hradu Okoře. Kdo přijde na vycházku, bude toho znát o Břvích mnohem víc… Začínáme ve 14 hodin u bývalého ovčína (Miferu) v ulici U Ovčína a předpokládáme, že Jirkovo povídání vydržíte asi tak dvě hodiny.

 

Skautská koloběžkiáda v sobotu 25. dubna

Hostivičtí skauti nás zvou na svou koloběžkiádu, která se koná v sobotu 25. dubna kolem jejich klubovny. Kdyby snad někdo netrefil: mají klubovnu přímo nad námi. Přihlásit se můžete mezi 8,30 a 9,00, závodí se do oběda a výsledky budou vyhlášeny v 15 hodin. Ohlášeny jsou tyto soutěže: slalom, sprint, sjezd, krasokoloběžkování, koloboj, labyrint, plochá dráha, závod do vrchu, koloběžkový kros, australský bumerang, velbloudí hrb, kolovodník a chaos v Pekingu. S úplnou samozřejmostí předpokládám, že na stupně vítězů vystoupí mnohé Kajky, tak nezklamete mé očekávání!

 

Hostivické kolo Zlatého listu v neděli 26. dubna (754.)

Hostivické místní kolo přírodovědné soutěže Zelená stezka – Zlatý list pořádáme v neděli 26. dubna. Spoléháme na osvědčené odbornice na stanovištích i na velkou účast Kajek, které tak prověří své znalosti před krajským kolem, které proběhne v půlce května ve Vraném nad Vltavou. Vlastní soutěž začne ve 13 hodin, s odbornicemi (a odborníky?) se domluvíme na dřívějším srazu.

 

Stalo se

 

Lyžování v Herlíkovicích

Přes nemožný odjezd již v 5 hodin ráno se na lyžování do Krkonoš vydaly kromě lyžařů Jirky a Terezy M. i snowboarďačky Lucka, Maruška a Bára. Lyžovali jsme celý den, za sluníčka i v mracích, ale zřejmě to bylo na Kajky (na rozdíl od netrénovaného vedoucího) málo – jednak se dožadovaly další lyžařské akce ještě před příchodem jara, jednak ani celou zpáteční cestu nezavřely pusy.

 

První jarní den

Jaro jsme uvítali blouděním v bludišti, upalováním moran, sportováním v krátkých kalhotách a nakonec i hrabáním listí na zahradě pod břízami. Myslím, že se Terce J., Lucce, Vítkovi i Jáchymovi akce přes dohodnuté zkrácení líbila. Upálením moran jsme skutečně odehnali zimu, v sobotu již nesněžilo. (Zato v neděli při vycházce kolem náměstí bylo dost chladno a v dalším týdnu jsme si ještě užili sněhovou vánici).

 

 

Osmnáctá recesiáda

Po 17 předchozích ročnících se těžko překonávají rekordy, takže není divu, že letos žádný nepadl. Výkony přesto byly velmi pěkné, především v lezu hlubokém, kde jsme se opět po čase dostali pod 40 cm. Sportovní zápolení dokonce tak zmátlo Terku S., že dobrovolně sundala svoji čepici. Neuvěřitelné!!! V kategorii nad 10 let vyhrála Bára Č. před Katkou a Pepou, kteří se podělili o druhé místo. V mladších jsme měli dvě závodnice a zároveň dvě vítězky – Lucku J. a Pavlu.

 

Kniha = základ vědění

Na schůzce Kniha = základ vědění ve čtvrtek 12. března jsme psali knihy. S pozoruhodnými literárními díly v luxusním výtvarném provedení a skvělé tiskové kvalitě se nyní mohou seznámit i čtenáři Kajčího křiku, který se tímto stává jedním z nejvýznamnějších (ne-li nejvýznamnějším) literárním časopisem širšího Hostivicka…

 

  

 

   

 

  

 

Autory Popletené pohádky jsou Erika a Vítek (nakladatelství Ervít), Pohádku o neposlučné Karkulce napsali Tereza S. a Pavla a knihu Dášenka a její život připravily Terka J. a Lucka.

 

 

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

15. ročník – 200. číslo, vychází 2.dubna 2009

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka

Kajčí křik na internetu: http://www.kajky.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice