Pozvánka oddílu KAJKY na zbytek října a na listopad 2010

Schůzky probíhají v klubovně ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin a jmenují se takto:

  7. října – 6. – Známe Hostivici?

14. října – 7. – Lano a STOvka

21. října – 8. – Nejstarší letopočet

28. října – schůzka se nekoná – jsme na výpravě

 

  4. listopadu –   9. – Úkoly magistra Šíleného

11. listopadu – 10. – Posvítíme si na strašidla

18. listopadu – 11. – Padající zlato

25. listopadu – 12. – Packal to s námi vyřeší

 

Poprvé od roku 1996, kdy jsme vyrazili na podzimní prázdniny do Lišan u Rakovníka, letos podzimky neprožijeme jako víkendovku. Náhradou nabízíme dvě jednodenní akce:

 

Na svátek do železničního muzea ve čtvrtek 28. října (781.)

Ve čtvrtek 28. října se podíváme do železničního muzea v Lužné u Rakovníka. Sraz na nádraží v 9:15, návrat na nádraží v XX:28, přičemž XX upřesníme podle toho, jak se nám bude v muzeu líbit a jak rychle budeme omrzat. S sebou 150 Kč na jízdné a vstupné, které vybereme podle skutečných nákladů.

 

Podzimním Českým krasem v sobotu 30. října (782.)

Po dlouhých letech se opět vydáme na klasickou trasu Českým krasem z Vráže přes Svatého Jana pod Skalou do Srbska či Karlštejna. Při cestě je zrovna zajímavá akce v Solvayových lomech, takže máme zábavu navíc. Sraz je v 9:00 hodin na nádraží, odjíždíme v 9:15. Návrat vlakem přes Prahu v podvečerních hodinách, pravděpodobně v 17:04 nebo 17:25. S sebou obvyklé vybavení na jednodenní výpravy a 100 Kč na jízdné (peníze vybereme podle skutečných nákladů).

Do Solvayových lomů je vstupné pro dětské členy ČSOP zdarma, což mě nutí, abych konečně rozdal členské známky. Kdo s sebou vezmete průkazku MOP, známku vám nalepím.

 

Historická vycházka do vsi Hradiště v sobotu 6. listopadu

Začínáme v 10 hodin u Sokolovny. Vycházka nás zavede do zaniklé vesnice nedaleko Hostivice, uvidíme tvrz s příkopem, základy dalších domů i hřbitov. Jedinečná příležitost, která se nemusí opakovat...

 

Za pražskými pověstmi a strašidly v sobotu 13. listopadu (783.)

V sobotu 13. listopadu se vypravíme za pražskými pověstmi a potkáme černého kocoura, páva, rybu a žábu. Srazíme se na nádraží v 9:15, vrátíme se na stejné místo nejspíše v 16:04 hodin. S sebou zápisník, tužku, jídlo, pití, 100 Kč a hlavně hodně odvahy.

 

Sedmnácté kajčí narozeniny ve středu 17. listopadu (784.)

Narozeniny oslavíme vykopáním úmluvy, kláním Kajek s rodiči a čokoládovými hody. Začínáme v 9:00 hodin v klubovně, oběd si uvaříme společně. Rodiče očekáváme u klubovny ve 13 hodin, kdy vypukne klání v oddílových disciplínách. Na závěrečné čokoládové hody přineste každý nějakou lahůdku na ochutnání, raději více drobnějších kousků než jednu velkou čokoládu. Z klubovny vás vyženeme kolem 16. hodiny.

 

Hostivické světélkování v sobotu 27. listopadu

Hostivické spolky, mezi nimi i Kajky se opět podílejí na předvánoční akci – Hostivickém světélkování. První část akce začíná ve 14 hodin ve staré škole. Podrobnější informace budou zveřejněny na plakátech. Kdo by chtěl pomáhat při pořádání, domluví se předem s Laďkou nebo rovnou s hlavní pořadatelkou Jitkou.

 

Stalo se

 

Hostivická drakiáda

Největší naší říjnovou akcí se stala hostivická drakiáda. Onoho odpoledne se po kraji rozlilo příjemné podzimní sluníčko a zdvihl se přiměřený větřík, tak akorát na pouštění draků. Laďka doplnila obvyklé dračí soutěže novinkami, třeba odemykáním spoutaného draka či házením usekaných dračích hlav a hlavně veleúspěšným skládáním dračích lodí a jejich pouštěním po divoké vodě na svahu u drážního domku. Z Kajek pomáhali Bára Č., Terka J., Lucka, Milan a Michal V., snad jsem na nikoho nezapomněl. Mezi soutěžícími jsme viděli i další Kajky. Někteří účastníci si pamatovali z minulých let, že se soutěží i o nejmenšího draka a náležitě se připravili. Pravda, nejmenšího draka (v ruce vedle medaile) jsem ve vzduchu neviděl, ale třeba to bylo jen mou nepozorností...

 

 

Stručně, tedy od každého něco a od ničeho nic

·          Při podzimní brigádě všichni uklízeli tak horlivě, že si teď ani nemohu vzpomenout, koho jsem zahlédl rozmazaného neustálým pohybem... Každopádně se nám opět podařilo vysbírat odpadky z většiny chráněného území. Zajímavým nálezem byla stará deka a oblečení v nejhlubším mlází.

·          Pěkně se nám letos rozeběhla STOvka. Semafor, umba-umba, průvlek, shyby, vis na větvi, lezení na strom, stoj na hlavě a spousta dalších cviků – to je pro některé radost, pro jiné noční můra. Pro praštěné chůdami mám radu: cvičit, cvičit, cvičit. Při šplhu po laně překvapil Jáchym, který přejal od dávného člena Petra N. styl lezení, kdy si lano držel mezi palcem a ukazováčkem na noze.

·          Na schůzkách se vydáváme do minulosti a pátráme po tajemných slovech, která nás dovedou k něčemu tak záhadnému, že to nemůžeme ani říct, natož napsat do Kajčího křiku.

   

 

Kajčí křik – zpravodaj oddílu mladých ochránců přírody KAJKY HOSTIVICE

16. ročník – 215. číslo, vychází 21. října 2010

Za nepodepsané příspěvky plně ručí svou klávesnicí Jirka

Kajčí křik na internetu: http://www.kajky.cz/kajcikrik

Činnost oddílu Kajky podporují SMOP ČSOP z prostředků MŠMT ČR a město Hostivice