image006

KAJKY HOSTIVICE

oddíl mladých ochránců přírody

image006

 

image005

 

ODDÍLOVÉ INFORMACE

 

Úvodní stránka -> Oddílové informace

 

 

Základní údaje o oddílu

 

 

Oddíl mladých ochránců přírody Kajky působí v Hostivici od roku 1992. Za významný den považujeme 17. listopad 1993, kdy si oddíl zvolil své jméno. Zřizovatelem (a tím subjektem odpovědným za činnost) je Český svaz ochránců přírody, 11/02. základní organizace Hostivice (IČO 67360734). Členové a další účastníci akcí jsou úrazově pojištěni prostřednictvím ČSOP, resp. České rady dětí a mládeže.

Oddílová činnost sestává z pravidelných schůzek jednou týdně, sobotních a víken­dových akcí a dalšího samostatně vyhlašovaného programu. Schůzky probíhají ve čtvrtek od 16:30 do 18:30 hodin v klubovně v přízemí domu dětí, Pionýrů 54, Hostivice (vedle soukromé základní školy). Další akce jsou vyhlašovány v oddílovém časopise Kajčí křik.

Členem oddílu se může stát každý zájemce mladší 18 let, který se chce účastnit oddílové činnosti. Účast na všech akcích rozhodně není podmínkou, v dlouhodobějších hodno­ce­ních však zpravidla vítězí ti nejaktivnější. Členem oddílu se zájemce stává odevzdáním vyplněné přihlášky (přihlášky dáváme spolu s informacemi o oddílu obvykle po několikáté schůzce, kdy se zájemce ujistí, že má zájem se účastnit našeho programu) a zaplacením členského příspěvku (členové oddílu se registrací, kterou zajišťuje zřizovatel, stávají členy ČSOP). Členský příspěvek se platí vždy na kalendářní rok a jeho výši oznamujeme v Kajčím křiku. Aktuálně vybíráme na kalendářní rok 270 Kč a od členů přihlášených po prázdninách 170 Kč.

Členové oddílu mohou získat průkaz člena ČSOP, který v programu Zelená karta opravňuje ke zlevněnému vstupu do některých muzeí a památek (např. bezplatný vstup do zpřístupněných jeskyní). K vystavení průkazu je třeba odevzdat fotografii člena. Členům zároveň umožňujeme zřídit e-mail jmeno@kajky.cz, podrobnější informace poskytuje Jirka.

 

Adresa klubovny

Dům dětí, Pionýrů 54, Hostivice

 

Spojení na vedoucí

Oddíl vedou Jiří Kučera (jirka @ kajky.cz, tel. 724 209 973), Ladislava Pasáková (ladka @ kajky.cz) a další pomocníci. Napsat nám můžete mailem na adresu kajky @ kajky.cz (adresu pište bez mezer).

 

 

Oddílové pojmy

Kajčí křik – oddílový časopis, základní čísla vycházejí jednou měsíčně s programem na měsíc dopředu, v případě potřeby vydáváme zvláštní čísla

Mistr uzlování – každoroční soutěž ve vázání šesti základních uzlů normálně a poslepu, probíhá na podzimních prázdninách

Recesiáda – soutěž v netradičních disciplínách (běh pozpátku, vytrvalostní sed, lez hluboký, skok daleký s taškou a ztížený hod na cíl), koná se vždy co nejblíže k 1. dubnu

Soutěž tělesné obratnosti (STO) – soubor různě hodnocených cviků, jejichž součet dává sto bodů, probíhá v září a říjnu

Zlatý list – celostátní přírodovědná soutěž družstev, které se pravidelně účastníme; v posledních letech pořádáme krajské kolo, někdy (naposledy 2017) postoupíme i do národního kola

 

 

Vybavení na akce

 

 

Základem úspěchu oddílových akcí je správné a přiměření vybavení účastníků. Zveřejňuje­me proto seznam vybavení, které by měli mít účastníci akcí.

Mobilní telefony nezakazujeme, ale děti je nepotřebují a jejich používání je leckdy odvádí od jiné činnosti. Vybavení dětí mobilem na oddílové akce proto dobře zvažte.

 

Vybavení na schůzky

 

²  oblečení pro pohyb v přírodě, spíše starší, u kterého tolik nevadí zamazání, případně roztržení

²  obuv vhodná pro pohyb v terénu

²  nůž – kapesní zavírací

²  KPZ (krabička poslední záchrany) s tímto vybavením: 3 polštářkové náplasti, kus papíru, malý zbytek obyčejné tužky, 2 jehly, černá a bílá nit, 1 metr provázku, 4 zavírací špendlíky, kousek křídy, malá svíčka, mince na telefon, 50 Kč pro případ nouze, 3 gumičky, lístek s adresou a telefonem domů a dalšími důležitými telefony, březová kůra, nepromokavě zabalené zápalky, škrtátko

²  zápisník – nejlépe obyčejný sešit notýsek, ze kterého je možno trhat papíry

²  tužka – propiska pro psaní v terénu a obyčejná tužka pro kreslení přírodnin

²  kapesník

²  další vybavení požadované v pozvánce

 

Vybavení na jednodenní výpravy

 

Jednodenní výpravou rozumíme delší akci bez spaní, která se koná mimo klubovnu. V pozvánce na tyto akce je uváděn předpokládaný účastnický poplatek, který se platí zpravidla v závěru akce podle skutečně vynaložených nákladů. Pokud není v pozvánce uvedeno jinak, jízdné a některé další hromadné poplatky (např. vstup do muzea) platíme společně a následně rozpočítáváme mezi účastníky.

Vybavení na jednodenní výpravy se balí do malého batohu na záda, nedoporučujeme chlebník přes rameno, který překáží v pohybu a jednostranně zatěžuje páteř.

 

S  oblečení, které je vhodné pro pohyb v přírodě. Nehodí se např. fialové umělohmotné soupravy, které se snadno ušpiní, roztrhají, jsou zdaleka vidět a u ohně se mohou propálit.

S  reflexní pásek splňující požadavky zákona o provozu na pozemních komunikacích

S  boty vhodné pro pohyb v přírodě, rozšlápnuté, nejlépe kožené nad kotníky, např. pohorky

S  náhradní ponožky

S  pláštěnka nebo jiné zařízení proti dešti

S  šátek nebo jiné zařízení proti horku, šátek se využívá i při hrách

S  přiměřená svačina na jeden den­ – nic, co se rychle kazí, nejlépe namazaný chleba a ovoce

S  láhev na pití s vodou nebo čajem­ – nejlépe PET láhev 1,5 litru. Naprosto nevhodné a nežádoucí jsou krabičky s pitím typu Tetrapak, které musí být po otevření využity celé. Čutora je praktická, ale málo se do ní vejde.

S  nůž, KPZ, zápisník a tužka jako na schůzku

S  kapesník, kousek toaletního papíru

S  peníze podle pozvánky­ ty stačí na všechny cestovní a společné výdaje, navíc peníze podle uvážení rodičů, doporučujeme maximálně 100 Kč. Uvítáme požadovaný obnos raději v drobných bankovkách a mincích.

S  průkaz o věku dítěte s fotografií – pro děti starší 10 let; jako tento doklad slouží i tramvajenka nebo průkaz člena oddílu ČSOP

S  další vybavení požadované v pozvánce

 

Vybavení na vícedenní akce

 

Vícedenní akce trvají několik dnů, nejčastěji od pátku do neděle. Vybavení na tyto akce se balí do velkého batohu. Karimatka i spacák se připevní pevně k tomuto batohu. Není možné nést část vybavení v ruce – výjimkou je např. kytara, která se nedá zabalit. Vše by mělo být baleno nepromokavě (pokud hrozí déšť, balte věci raději do batohu v igelitových pytlích).

Na vícedenní akci je třeba se přihlásit předem do data uvedeného v Kajčím křiku a zároveň odevzdat účastnický poplatek. Přihlášku podepisují rodiče, u členů nad 15 let podpis rodičů vyžadujeme jen u náročnějších akcí (voda, horolezecká víkendovka, čtyřiadvacetihodinovka Až na dno apod.).

 

Účastníci akce s sebou musí mít průkaz zdravotní pojišťovny, průkaz o věku dítěte a léky, pokud je dítě užívá např. proti alergii, včetně pokynů k užívání. Starší a samostatní členové si tyto věci ponechají u sebe a vedoucí budou vždy informováni o užívaných lécích. U mladších účastníků je možné toto vybavení na srazu předat do úschovy u vedoucích.

 

ª      oblečení na den – spodní prádlo, ponožky, tepláky nebo kalhoty a svetr ve dvou sadách pro případ zmoknutí, větrovka, v létě také krátké kalhoty a tričko, plavky, v zimě teplé oblečení, čepice, rukavice, šála

ª      oblečení na noc­ – sada oblečení vymezená výhradně na spaní – spodní prádlo, ponožky, tričko a tepláky

ª      kajčí tričko (členové ho dostávají po nejméně třech měsících aktivní činnosti a účasti na nejméně jedné víkendovce)

ª      šátek nebo jiné zařízení proti horku; šátek se využívá i při hrách

ª      pláštěnka nebo obdobný předmět proti dešti

ª      pevné boty na pohyb v terénu, dobře rozšlápnuté, nejlépe kožené nad kotníky

ª      obuv na přezutí do místnosti, např. bačkory nebo tenisky nenošené venku

ª      spací pytel

ª      karimatka nebo alumatka 

ª      ešus dvojitý nebo jednoduchý s plastovým nebo plechovým hrníčkem v obalu

ª      lžíce

ª      jídlo na večeři, společně se vaří od snídaně druhého dne, pokud není určeno jinak

ª      láhev na pití s vodou nebo čajem – nejlépe 1,5 litrová PET láhev

ª      utěrka na nádobí

ª      hygienické potřeby­ – mýdlo, kartáček na zuby, zubní pasta, ručník, krém, hřeben, toaletní papír, kapesníky

ª      peníze pro osobní potřebu dětí – doporučujeme maximálně 200 Kč

ª      nůž, KPZ, tužka, zápisník jako na schůzku

ª      baterka, případně s náhradní baterií

ª      batoh výletní­ malý, který se vozí na jednodenní výpravy

ª      další vybavení požadované v pozvánce

ª      společné vybavení rozdělované před zahájením akce (kotlíky, jídlo, stany apod.)

 

Vybavení potřebné na kajčí tábor vyhlašujeme samostatně v táborovém Kajčím křiku.

 

Pokud nemáte základní vybavení, do jeho pořízení si můžete v klubovně půjčit spací pytel a ešus. Před koupí nového vybavení se můžete poradit s vedoucími, kteří mají aspoň nějaké zkušenosti. Dobře koupené vybavení vydrží několik let.

 

Takto by to vypadat nemělo…

 

Poslední aktualizace na této stránce: 20. května 2018

 

Úvodní stránka -> Oddílové informace